Lampy industrialne to jeden z najpopularniejszych trendów wnętrzarskich ostatnich miesięcy. Pasują one do każdego wnętrza i aranżacji – od dużych pomieszczeń loftowych po niewielkie pokoje urządzone w stylu skandynawskim lub rustykalnym. Duża, metalowa lampa lub kilka mniejszych, przemysłowych kinkietów to dodatki, które każdemu wnętrzu nadadzą nowoczesny i modny charakter!

Przemysłowe lampy to niezbędny element wystroju wnętrz w stylu industrialnym, jednym ze stylów aranżacji prezentowanym przez Westwing. Z tego rodzaju oświetleniem można śmiało eksperymentować – duża, fabryczna lampa pomalowana kolorową farbą może stanowić centrum aranżacji, można jednak zdecydować się również na bardziej dyskretne rozwiązania. Szczególnie efektowne jest stworzenie unikalnej aranżacji z kilku lamp w różnych kolorach i rozmiarach – tego rodzaju oświetlenie zwróci uwagę każdego!
Ogromna popularność, jaką cieszą się lampy industrialne, sprawiła, że wielu producentów zaczęło produkować tego rodzaju oświetlenie. Designerzy sięgają również po autentyczne lampy, znalezione w starych fabrykach, magazynach, a czasem nawet na złomowiskach. Dlaczego jednak samodzielnie nie zabrać się za odnowienie starej lampy? To nic trudnego! Oto kilka wskazówek, w jaki sposób stworzyć jedyną w swoim rodzaju lampę industrialną.

Świecący słoik

Czego potrzebujesz?

kilka słoików o pojemności ok. 1l
kabel z oprawką do żarówki
ostro zakończony gwóźdź i młotek
cążki
farba w sprayu

Najprostszym sposobem na wycięcie otworu w metalowej pokrywce słoika jest użycie do tego gwoździa. Najpierw na pokrywce trzeba odrysować flamastrem oprawkę żarówki. Następnie, przy pomocy gwoździa, wzdłuż narysowanej linii należy przebić otwory w pokrywce. Na sam koniec musimy przebić większy otwór w środku narysowanego koła, tak żeby móc chwycić cążkami za metal – wtedy wystarczy odrobina siły i można bez trudu wyrwać cały, wcześniej przygotowany, krążek!
Żeby lampa prezentowała się naprawdę efektownie, warto oprawkę i pokrywkę pomalować farbą w sprayu w wybranym kolorze. Potem pozostaje już tylko zainstalować oprawkę w pokrywce słoika i wkręcić żarówkę! Kilka takich świecących słoików to świetny sposób na stworzenie romantycznego i wyjątkowego oświetlenia do salonu lub sypialni.

Lampka stołowa z rur

Czego potrzebujesz?

kilka metalowych rur (można kupić je w sklepie ze akcesoriami hydraulicznymi)
kabel z oprawką do żarówki i przełącznikiem
Stworzenie lampki na biurko z metalowych rur to bardzo proste zadanie – za to efekt jest wyjątkowy! Wystarczy kilka metalowych rur połączyć w taki sposób, żeby tworzyły stabilną podstawkę i stelaż lampy. Kabel z oprawką można przeciągnąć przez rury – wystarczy tylko wkręcić żarówkę i lampka jest gotowa!

Odnowienie starej lampy industrialnej

Czego potrzebujesz?

stara lampa z fabryki lub magazynu
środek do czyszczenia metalu
farba do metalu


Odnowienie starej lampy to zadanie dla bardziej zaawansowanych majsterkowiczów. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem starej, przemysłowej lampy, warto jednak podjąć się tego wyzwania. Lampę należy przede wszystkim starannie oczyścić z rdzy i nagromadzonych zabrudzeń, stosując specjalistyczne środki do czyszczenia metalu. Następnie metal można pokryć nową farbą – warto zdecydować się na intensywne kolory, dużą popularnością cieszą się również farby o metalicznych odcieniach.

Trzeba pamiętać również o zainstalowaniu nowego kabla i oprawki do żarówki – nawet jeśli lampa jest w nie nadal wyposażona, mogą być stare i niebezpieczne!

Samodzielnie wykonana lampa to świetny sposób na uzupełnienie aranżacji. Warto więc sięgnąć po narzędzia i stworzyć niepowtarzalną i praktyczną dekorację!