Czym są kamienie szlachetne

 

W przyrodzie występuje około 4000 minerałów. Różnią się między sobą składem chemicznym i strukturą, które przekładają się na różną strukturę, kolor, wygląd i właściwości. Kamienie szlachetne to specyficzna grupa minerałów, które pod wpływem szlifów zyskują piękny wygląd. Ich „szlachetność” płynie więc zarówno z ich zachwycającego wyglądu, jak i mniejszej częstotliwości występowania niż inne, bardziej „pospolite” minerały. Ta wyjątkowość sprawiła, że już w starożytności nadawano im nie tylko wartość ekonomiczną, ale także znaczenie symboliczne, przypisując nieraz magiczną moc.

 

Diament – najtwardszy wśród kamieni

 

Diament jest najbardziej znanym spośród kamieni szlachetnych. Oszlifowane diamenty określamy mianem brylantów, a te, które są duże i czyste miewają ogromną wartość. Nazwa diamentu wywodzi się z greckiego słowa o znaczeniu „niezniszczalny” – co bierze się z twardości diamentu. Ta trwałość i niezniszczalność nadaje mu obecnie symboliczne znaczenie, nic więc dziwnego, że diament bardzo często zdobi pierścionki zaręczynowe, podkreślając trwałość i niezniszczalność uczucia.

 

Czerwone kamienie szlachetne

 

Rubiny, koral, granat i rodolia to najpopularniejsze w jubilerstwie kamienie szlachetne, które łączy czerwona barwa. Łatwo się domyślić przypisywanego im znaczenia: to miłość, ale głównie w bardzo namiętnym wydaniu, a także pasja i żywiołowość. Po czerwone kamienie szlachetne chętnie sięgają zakochani oraz kobiety, które chcą przywołać miłość do swojego życia.

 

Zielone kamienie szlachetne

 

Wśród zielonych kamieni szlachetnych najpopularniejszy jest szmaragd, oprócz niego możemy znaleźć zieloną biżuterię zawierającą agat, malachit czy perydot. Zielone kamienie wiąże się z żywiołem ziemi, a zatem symbolizują one płodność, witalność i dobrobyt. Współcześnie zieleń kojarzy się też z sukcesem i pieniędzmi, znane jest też jej pozytywne, uspokajające działanie. Oprócz symbolicznego znaczenia warto jednak mieć na uwadze, że zielony kolor szmaragdu oraz innych zielonych kamieni szlachetnych będzie doskonałym podkreśleniem zielonych oczu kobiety.

 

Niebieskie kamienie szlachetne

 

Szafir to najbardziej rozpoznawalny wśród niebieskich kamieni szlachetnych, chociaż tuż za nim plasują się topaz, turkus, akwamaryn, lapis i iolit. Znaczenie niebieskich kamieni szlachetnych zależne jest od ich odcienia. Ciemniejszym, głębszym odcieniom niebieskiego przypisuje się emocjonalność, bezpieczeństwo i szczerość, natomiast jasnym błękitom inspirację, intelekt, marzycielstwo.