Ze sformułowaniem „zmarszczki palacza” spotkała się chyba każda kobieta - mogła się z nim zetknąć w czasie rozmów z przyjaciółkami, podczas czytania kobiecej prasy lub w Internecie. Być może niektóre z Pań zauważyły takie bruzdy na własnej twarzy. Tym, którzy nie akceptują takich zmarszczek w sukurs przychodzi współczesna medycyna estetyczna, dzięki której istnieje możliwość wykonania zabiegu niwelującego tego typu problem, bowiem zabieg wypełnienia zmarszczek palacza kwasem hialuronowym całkowicie lub częściowo je niweluje. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania zmian.

Czym są zmarszczki palacza?

Tak zwane zmarszczki palacza to pionowe bruzdy pojawiające się i układające promieniście wokół ust i zwłaszcza na górnej wardze. Nie są one spowodowane paleniem papierosów (jak można by wnioskować z ich nazwy), ale u osób palących są one często bardziej widoczne. Problem z nimi jest taki, iż nawet mocny makijaż nie pozwala ich ukryć.

Jak powstają zmarszczki palacza?

Bruzdy wokół ust zwane zmarszczkami palacza powstają w wyniku starzenia się skóry i utraty przez nią napięcia, gęstości, grubości i elastyczności. Proces ten u każdego człowieka rozpoczyna się już po ukończeniu dwudziestego piątego roku życia. Skóra zaczyna tracić zawarty w sobie kwas hialuronowy i postępuje jej odwadnianie oraz wiotczenie. Około czterdziestego roku życia zawartość tego kwasu w skórze jest o połowę mniejsza niż zaraz po narodzinach. Winnym powstawania opisywanych zmarszczek jest również zanik tkanki podskórnej, mięśniowej oraz masy kostnej żuchwy i szczęki. Należy także wspomnieć o tym, że praca mięśnia okrężnego ust, wpływającego na mimikę twarzy ma duży wpływ na pojawiające się z czasem zmarszczki. Dynamika tego mięśnia przyspiesza i utrwala mechanizm powstawania bruzd. Najbardziej widoczne są one podczas gestów takich jak całus przesyłany na odległość lub tak zwany dzióbek, podczas picia przez słomkę, czy właśnie w czasie palenia papierosa. W dłuższym okresie czasu stają się coraz bardziej widoczne nawet gdy mięsień okrężny ust jest zupełnie rozluźniony, czyli w spoczynku.

Sposoby likwidowania zmarszczek

Pozbycie się zmarszczek jest całkiem proste. Aby osiągnąć pożądany efekt w postaci zniwelowania bruzd na skórze niezbędna jest zmiana swoich przyzwyczajeń i nawyków. Po pierwsze należy zmniejszyć ekspozycję skóry na promienie słoneczne, zarówno to naturalne jak i sztuczne (solarium), gdyż takie promienie w dużej mierze przyspieszają starzenie się skóry. Drugim elementem jest zmiana dotychczasowej diety. Dobrze, aby nowy jadłospis zawierał dużo produktów pełnoziarnistych, czosnku, marchewki, winogron, szpinaku, jagód, brokułów i pomidorów. Wszystkie wymienione warzywa, owoce i inne artykuły zawierają spore ilości przeciwutleniaczy, które spowalniają proces starzenia się cery. Po trzecie palacze muszą rzucić nałóg, aby nie utrwalać i nie pogłębiać już istniejących zmarszczek. Ostatnim, ale za to najszybszym i najskuteczniejszym sposobem pozbycia się zmarszczek palacza jest skorzystanie z zabiegu, który oferuje nam aktualnie medycyna estetyczna, czyli wypełnienia ich kwasem hialuronowym.

Czym jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy jest rodzajem polisacharydu, który występuje we wszystkich organizmach żywych. Jest on biopolimerem odpowiedzialnym za wiązanie wody w skórze właściwej. Inaczej mówiąc sprawia on, że skóra jest właściwie nawilżona i jędrna. Z wiekiem ilość tej substancji w ciele człowieka zmniejsza się. Objawia się to suchością cery, wiotczeniem tkanek i powstawaniem zmarszczek. Wykorzystuje się go do wypełniania wszystkich zmarszczek – nie tylko tych tytułowych, „palacza”.

Zabieg wypełnienia kwasem hialuronowym zmarszczek jest zalecany każdej kobiecie oraz każdemu mężczyźnie, którym przeszkadzają bruzdy wokół ust. Najczęściej są to osoby po czterdziestym roku życia, szczególnie palacze.

Na czym polega zabieg?

Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Anestezję stosuje się z reguły poprzez zastosowanie kremu znieczulającego lub podanie znieczulenia stomatologicznego.

Procedura wypełnienia zmarszczek palacza polega na wstrzyknięciu kwasu hialuronowego bardzo cienką igłą pod obszar skóry ze zmianami. Możliwe jest również zastosowanie pojedynczych wkłuć liniowo lub depozytowo (zależy od zastosowanej techniki). Po wprowadzeniu preparatu w pożądane miejsca pod skórą pacjenta, lekarz wykonujący zabieg przeprowadza delikatny masaż w celu dokładnego rozmieszczenia kwasu i uzyskania najlepszego efektu – wyjaśnia Krzysztof Łuksza, specjalista z Biogenica Klinika Piękna z Poznania. Cały zabieg trwa od piętnastu do trzydziestu minut.

Efekty

Rezultaty zabiegu są widoczne natychmiast po zabiegu. Zmarszczki ulegają wyraźnemu spłyceniu. Skóra jest napięta i nawilżona. Wypełnienie zmarszczek palacza kwasem hialuronowym najczęściej łączy się z wyraźnym zaznaczeniem konturu ust oraz podniesieniem ich kącików. Dzięki temu, efekt jest nie tylko ładniejszy, ale i bardziej trwały. - Warto również pamiętać, iż kwas hialuronowy jest silnie higroskopijny, a więc pochłania i wiąże wodę. Z tego powodu po kilku tygodniach rezultat wykonanego zabiegu jest jeszcze bardziej widoczny. Efekt zabiegu wypełniania zmarszczek palacza utrzymuje się od sześciu do nawet osiemnastu miesięcy. - dodaje K. Łuksza (Biogenica)

Szybkim i jedynym pewnym sposobem na pozbycie się zmarszczek palacza jest wykonanie zabiegu wypełnienia ich kwasem hialuronowym. Efekty są natychmiastowe i długotrwałe, a ryzyko właściwie minimalne, gdyż kwas ten jest substancją obecną w ciele człowieka od urodzenia.