Empiktravel.pl to multiproduktowy serwis turystyczny, który prezentuje dane dotyczące wyborów podróżniczych Polaków w 2014 roku oraz prognozuje trendy kierunków lotniczych na 2015.

Podróżowanie na własną rękę staje się coraz bardzie popularne - według danych Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego IATA, globalne przewozy pasażerskie pod koniec roku 2014 wzrosły o 6% r/r. Z myślą o wciąż rosnącej grupie Polaków, zainteresowanych samodzielną organizacją wyjazdów wakacyjnych, empiktravel.pl oferuje kompleksową ofertę biletów lotniczych w każdym kierunku świata, w unikalnej formule dla łowców okazji oraz blisko 400 tys. miejsc noclegowych w licznych hotelach
w Polsce i za granicą.

W jakich kierunkach i kiedy Polacy latali w 2014 roku? Których przewoźników obdarzali największym zaufaniem? Prezentujemy dane dotyczące wyborów klientów empiktravel.pl podróżujących na własną rękę.

Gdzie, kiedy i jak latamy?

W segmencie biletów lotniczych na empiktravel.pl widoczny jest podział klientów – na podróżujących na trasach długodystansowych oraz na wybierających krótsze loty. Podróże do odległych destynacji wybierało aż 65% podróżujących na własną rękę. Co ósmy klient portalu, kupujący bilety lotnicze wybrał się w minionym roku do Nowego Jorku. Taka sama liczba klientów wyleciała do Bombaju. Wśród najczęściej wybieranych kierunków znalazły się także Bangkok, Kuala Lumpur oraz Rio de Janeiro.

W pierwszej dwudziestce zestawienia najpopularniejszych kierunków 2014 roku znalazły się także największe miasta Europy jak Ateny, Paryż, Lizbona, Barcelona, Londyn. Te destynacje cieszą się niesłabnącą popularnością, zarówno wśród klientów indywidualnych, jak i biznesowych, korzystających z Corporate Travel Management empiktravel.pl.
Podobnie jak w roku ubiegłym klienci serwisu chętnie latali także w kierunkach egzotycznych. Oprócz plasujących się w pierwszej trójce najpopularniejszych odległych destynacji - Bangkoku i Bombaju - często podróżowano także do Delhi oraz Tokyo. W 2014 roku powodzeniem cieszyły się loty do Istambułu i Tel Avivu.
Wzmożone zainteresowanie podróżami do destynacji plasujących się w czołówce rankingu  wynikało w dużej mierze z licznych ofert promocyjnych na bilety lotnicze w tych kierunkach, organizowanych przez zaufanych przewoźników. Wśród linii lotniczych, które klienci obdarzyli w 2014 roku największych zaufaniem znalazły się: LOT Polish Airlines, Lufthansa, Air France, British Airways, KLM, Iberia, Air Berlin, Aegan, Aeroflot, Turkich Airlines, a także linie klasy Premium – m.in. Emirates Airlines.

Znacznym ułatwieniem dla klientów szukających lotów w najniższych cenach jest kalendarz promocji empiktravel.pl, w którym są oznaczone wszystkie najtańsze połączenia dostępne w wybranej ofercie. Kalendarz dostępny na stronie http://www.empiktravel.pl/hit/lowca-okazji pozwala klientom zaoszczędzić czas i pieniądze, dzięki czemu szybko zdobywa popularność, stając się jedną z podstawowych ścieżek składania rezerwacji.

Z danych empiktravel.pl wynika również, że w podróże indywidualne Polacy najczęściej wybierali się w okresie wakacyjnym – wzmożona ilość wylotów utrzymywała się od początku czerwca do drugiej połowy września 2014 roku. Rezerwacji, szczególnie na loty długodystansowe do Nowego Jorku czy Bombaju, dokonywano najczęściej ze sporym wyprzedzeniem - 13% klientów serwisu swoje bilety lotnicze kupiło już w styczniu. Znaczące wzrosty liczby transakcji w segmencie biletów lotniczych serwis odnotował także w marcu oraz w maju. W okresie wiosennym popyt biletów stymulowały przede wszystkim atrakcyjne promocje. Dla przykładu bilety na lot w obie strony na trasie Warszawa-Bombaj-Warszawa można było kupić za mniej niż 1000 zł, a na loty do Aten obowiązywała cena nawet 40% niższa niż zwykle. Znaczna większość (ponad 80%) klientów empiktravel.pl podróżujących indywidualnie rezerwacji biletu lotniczego dokonała on-line. Niespełna 20% z nich zakupu dokonała off-line, za pośrednictwem Doradcy Klienta empiktravel.pl.

Przewidywane trendy w 2015 r.:

„W roku 2015 nadal rosnącą popularnością będą się cieszyły loty europejskie – m.in. do Londynu, Paryża, Aten, Barcelony czy Lizbony. Podróże w tych kierunkach obejmują zarówno loty prywatne, w celach wypoczynkowych, jak i wizyty służbowe. Prognozujemy, że równolegle będzie rosło zainteresowanie lotami długodystansowymi - do Stanów Zjednoczonych oraz w kierunkach Azjatyckich (m.in. Pekin, Bangkok, Singapur, Tokyo, Hongkong). W przypadku dalekich lotów, kluczowe znaczenie dla ich popularności będą miały okresowe obniżki cen i promocje organizowane przez największych przewoźników. To one bowiem sprawiają, że odległe i nieraz egzotyczne destynacje stają się coraz bardziej przystępne dla podróżujących”  – mówi Tomasz Szatrow, Category Manager empiktravel.pl.