W dzisiejszym poradniku pod lupę bierzemy najmodniejsze wnętrza świata, poszukując inspiracji w doborze oświetlenia do własnych wnętrz. Jakie lampy królują we wnętrzach nowojorskich? Jakie modele spotkać można w paryskich bądź mediolańskich posiadłościach? Zapraszamy do lektury przewodnika!

Style oświetleniowe w Nowym Jorku

NYC zachwyca różnorodnością, wielokulturowością i bogactwem trendów. Każda z dzielnic jednego z największych miast świata charakteryzuje się swoim unikalnym stylem.

Miłośnicy wnętrz najbardziej kojarzą styl nowojorski, który najczęściej spotkać można w luksusowych posiadłościach na Manhattanie. Jakie oświetlenie dominuje w penthouse’ach Amerykanów? Królują modele będące mieszanką stylu glamour i klasycznego. Korytarze i hole zdobią ciężkie kryształowe żyrandole, natomiast w sypialniach – tradycyjne kinkiety z materiałowym abażurem. W nowojorskich kuchniach z wyspą najczęściej montuje się wiszące lampy, które praktycznie oświetlają blat. Wszystkie modele lamp utrzymane są w kolorystyce stylu nowojorskiego – beżach, bieli i delikatnych pastelach.

Pora przenieść się na modny Brooklyn, w którym znajdziemy loftowe apartamenty i studia. W tych wnętrzach rządzi styl industrialny. Oświetlenie w brooklyńskich mieszkaniach charakteryzuje się oszczędną i surową formą inspirowaną modnymi nowojorskimi knajpami. Stąd dominują tu zwisające z wysokich sufitów duże żarówki bez klosza, czarne żyrandole z drucianą oprawą czy mosiężne reflektory w stylu retro.

Lampy w paryskich wnętrzach

Prosto z Nowego Jorku przenosimy się do stolicy mody, czyli Paryża. Wnętrza francuskiej metropolii urzekają klasyczną elegancją i powabem luksusu. Każdy z nas pewnie marzy o francuskim apartamencie z wysokimi sufitami, ozdobną sztukaterią i drewnianym parkietem. Jakie lampy uzupełniają paryski charakter wnętrz? Najpopularniejsze są złote lub mosiężne wieloramienne żyrandole w stylu wiktoriańskim oraz kryształowe lampy wiszące z biżuteryjnym zdobieniem. W modnych paryskich wnętrzach spotkać można już nowocześniejsze modele: żarówki w stylu industrialnym czy naturalne plecione lampy w stylu boho.

Oświetlenie w mediolańskich posiadłościach

Czym odznacza się styl włoski? Bez wątpienia awangardowym eklektyzmem. W mediolańskich posiadłościach znajdziemy misz-masz przeróżnych stylów: od nowoczesnego i glamour po rustykalny i retro. Włosi stawiają na jakość, naturalne i luksusowe materiały oraz cenią ponadczasowe wzornictwo. W mediolańskich wnętrzach królują zatem modele lamp w stylu mid-century modern, które łączą w sobie XX-wieczny design z nutą nowoczesności. Na sufitach znajdziemy oryginalne wiszące lampy na złotym stelażu zakończone prostym szklanym kloszem, na stoliku natomiast – biurkowy model z kolorowym kloszem pochodzący najpewniej z pracowni niszowego projektanta. Mediolańczycy chętnie decydują się na nowoczesne lampy w geometrycznym kształcie, stąd obecność kołowych żyrandoli ledowych czy trójkątnych kinkietów.