Na początek najlepiej określić swoje potrzeby i wymagania, ponieważ nie ma jednej idealnej lodówki, która spełni warunki wszystkich.

Zacznij od dobrania wielkości

Zastanów się, jak duża pojemność będzie najlepsza dla Twojej rodziny. Weź pod uwagę nie tylko liczbę osób w domu, ale też częstotliwość robienia zakupów. Jeśli rzadziej robisz większe sprawunki, przyda się duża lodówka, która wszystko pomieści i zadba o świeżość produktów. Jeśli do sklepu chadzasz częściej, możesz wybrać mniejszy model. Podobnie z pojemnością zamrażalnika. Jeśli często gotujesz na zapas i potrzebujesz dużo miejsca na przechowywanie zamrożonych dań, jego wielkość może okazać się kluczowa.

Zadbaj o rachunki

Na jedzenie wydajemy największą część domowego budżetu. Nie ma jednak potrzeby, żeby do tego lodówka była równie kosztowna! Ponieważ jest to urządzenie, które pracuje całą dobę, bez żadnej przerwy, kluczowa jest klasa energetyczna. To parametr, który informuje, ile dane urządzenie zużywa prądu w odniesieniu do normy ustalonej przez Unię Europejską. Skala jest identyczna dla każdego producenta. Jej przedział obejmuje poziom od najbardziej oszczędnych urządzeń A+++ do D (w przypadku lodówek) lub nawet G (w przypadku chłodziarek i lodówek do przechowywania win). W zależności od pojemności lodówka klasy A++ może zużyć około 200 kWh rocznie, a lodówka klasy B nawet do 500 kWh. To znaczne oszczędności w domowym budżecie. Nawet jeśli początkowo zakup lodówki w wyższej klasie energetycznej będzie bardziej kosztowny, różnica szybko nam się zwróci.

Nowoczesne technologie

Nowoczesne lodówki mają szereg udogodnień, które pomagają nie tylko zadbać o długą świeżość przechowywanego jedzenia, ale też ułatwiają konserwację i dopasowanie półek do swoich potrzeb. Funkcja automatycznego rozmrażania weszła już chyba na stałe do specyfikacji współczesnych chłodziarek. Podobnie jak technologia No Frost, która zapobiega zbieraniu się i osadzaniu szronu na ściankach lodówki (więcej dowiesz się tutaj: http://www.indesit.pl).

Ciekawym urozmaiceniem są kostkarki do lodu oraz ekrany LCD z możliwością sterowania poszczególnymi parametrami lodówki. Ekrany mogą zastąpić również kalendarz oraz przyklejane na lodówkę listy sprawunków. Mało tego, niektóre mają także specjalne aplikacje, które przewidują, kiedy skończy nam się dany produkt, i same proponują dodanie go do listy zakupów.

Wnętrze też jest ważne

Kupując lodówkę, zwróć też uwagę, czy możesz samodzielnie zaaranżować jej wnętrze. Jeśli półki pozwalają na ich zamianę lub wyjęcie, masz pewność, że łatwiej wszystko zmieścisz. Sprytnym patentem jest półka Flexi Shelf. Jest to składana na pół środkowa półka w lodówce, dzięki której zmieścisz w jej wnętrzu nawet bardzo wysokie naczynia i pojemniki.

Kiedy już zdecydujesz się na konkretny model, odwiedź kilka sklepów stacjonarnych i witryn sklepów online. Porównaj ceny. Może uda się trafić na jakąś promocję, dzięki czemu zakup nowej lodówki będzie jeszcze tańszy.