Kuchnia na miarę

Działanie zawsze musi być poprzedzone planowaniem. Jeśli urządzasz kuchnię od zera, zadanie jest łatwiejsze. Pomyśl o wszystkim, czego potrzebujesz do codziennego funkcjonowania. Gdzie mógłby mieścić się zlewozmywak? W którym miejscu powinna stanąć zmywarka, by można ją było podłączyć do źródła wody? Jak szeroki powinien być Twój blat roboczy, by zapewniał wygodę podczas przygotowywania posiłków?

Zmierz ściany pomieszczenia. Jeśli znasz wymiary szafek oraz ważniejszych sprzętów, które znajdą się w kuchni, możesz zaplanować ich rozmieszczenie. Dobrą metodą jest rozrysowanie pomieszczenia na kartce papieru. Przy zachowaniu skali można dokładnie zwizualizować przyszły układ kuchni. Jeśli nie chcesz pozostawić niczego przypadkowi, użyj papierowej taśmy malarskiej. Możesz ją nakleić na podłodze i dokładnie zaznaczyć, w którym miejscu staną poszczególne sprzęty i meble. Dzięki temu sprawdzisz, czy po zamontowaniu szafek lub postawieniu stołu pozostanie wystarczająco dużo miejsca na wygodne poruszanie się i pracę przy blacie.

Najpierw jednak musisz poznać wymiary mebli i sprzętów. Katalogi sklepów meblowych często zawierają dokładne dane. Producenci sprzętu AGD również powinni mieć na swoich stronach dokładne wymiary każdego produktu. Wystarczy, że wejdziesz na przykład na hotpoint.pl i wybierzesz piekarnik, lodówkę czy zmywarkę, które zmieszczą się w Twojej kuchni.

Kuchnia na oko

Nawet jeśli Twoja kuchnia jest mała, istnieje prosty sposób na optyczne powiększenie przestrzeni. Pomyśl o jasnych kolorach. Białe płytki mogą co prawda na pierwszy rzut oka wydawać się niepraktyczne, ale zazwyczaj wystarczy jedno przetarcie, by ściana wróciła do swojego pierwotnego wyglądu. W dodatku każda połyskująca powierzchnia doda wizualnej głębi Twojej kuchni. Lśniące blaty, glazura i fronty szafek oraz sprzęt AGD w barwach błyszczącej stali (inox steel) optycznie powiększą przestrzeń. Wiele urządzeń AGD występuje też w wersji do zabudowy – można je wygodnie ukryć przed wzrokiem, by nie zaburzały projektu kuchni.

Wybierając oświetlenie, pamiętaj o tym, żeby nie zajmowało dużo miejsca. Dobrym pomysłem jest rozważenie modnych rustykalnych żarówek Edisona, które mają ciekawą formę i spełniają ozdobną funkcję nie gorzej niż bardziej tradycyjne żyrandole i lampy.

Kuchnia na wszystko

Wygląd nie jest najważniejszy – liczy się też wnętrze. Głównie szafek i szuflad, które są bardzo pojemne, ale większość oferowanego przez nie miejsca pozostaje niewykorzystana. Jedna półka, która dzieli wnętrze szafki

na pół, to standard. Jeśli jednak wiesz, że w kuchni będziesz przechowywać wiele mniejszych przedmiotów i opakowań, pomyśl o podzieleniu przestrzeni. W szafce zamiast jednej półki możesz zainstalować cztery głębokie szuflady, które pozostaną ukryte za standardowymi drzwiczkami. Warto również zamocować wewnątrz szafki poziome przegrody, które pomogą w przechowywaniu dużych płaskich przedmiotów – patelni i pokrywek garnków. Dosłownie każda przestrzeń może zostać tak zagospodarowana! Na przykład jeśli po instalacji zmywarki w miejscu szafki pozostanie trochę miejsca, możesz zrobić wąską… półkę na wino. Bądź kreatywny!

Kuchnia na zamówienie

Jeśli czujesz, że zadanie zaprojektowania kuchni odrobinę Cię przerasta, pamiętaj, że są specjaliści, którzy mogą w tym pomóc. Stolarz lub studio projektowe może zaproponować meble na wymiar przystosowane do rozmiaru Twojej kuchni. Z kolei architekt wnętrz może zaproponować kompleksowe rozwiązania projektowe, które zwiększą wygodę korzystania z małej przestrzeni kuchni.