Zaburzenia hormonalne

Zmiany hormonalne pojawiają się w okresie dojrzewania. Odpowiedzialne są za nie hormony steroidowe, przede wszystkim androgeny, które występują u obu płci. Produkowane są głównie przez jajniki, jądra oraz nadnercza. To właśnie androgeny mają wpływ na gruczoły łojowe skóry, występujące w największej ilości na twarzy, ale także na plecach i klatce piersiowej i ramionach. Rozchwiana gospodarka hormonalna objawia się trądzikiem, czyli nieestetycznymi wypryskami. Aby ujarzmić burzę hormonów, trzeba wybrać się z wizytą do dermatologa lub endokrynologa, który zaleci odpowiednie leczenie. Trądzik bowiem jest chorobą skóry.

Wypryski na twarzy

Wypryski na twarzy to efekt kilku czynników – uwarunkowań genetycznych, zaburzeń hormonalnych, nadmiernego wydzielania łoju oraz rogowacenia i zapychania się gruczołów łojowych. Trądzikowi sprzyja tez zła dieta, nieodpowiedni dobór kosmetyków, w tym zbyt ciężki makijaż. Trądzik młodzieńczy ma kilka postaci: trądzik zaskórnikowy, trądzik zaskórnikowo-grudkowy, trądzik z głębokimi naciekami i torbielami ropnymi, trądzik bliznowcowy, trądzik ropowiczy i trądzik grudkowo-krostkowy z torbielami. Najgorszą zmorą są niewątpliwie ropne wypryski na twarzy - poszerzony mieszek pęka, a zawartość zaskórnika infekuje skórę właściwą. Wyprysków na twarzy absolutnie nie można wyciskać.

Sposoby na trądzik

Dobry sposób na trądzik to taki, który walczy z jego źródłem. Zatkane gruczoły łojowe to doskonałe środowisko dla bakterii, które wywołują zmiany zapalne. Jeśli zapalenie jest poważne, mogą tworzyć się nawet blizny. Aby zapobiec zmianom skórnym, należy po pierwsze skonsultować się z lekarzem, po drugie – wybrać preparaty dedykowane skórze tłustej i trądzikowej o działaniu oczyszczającym, przeciwzapalnym, nawilżającym, odżywczym, matującym i kojącym. Najważniejszym etapem pielęgnacji jest oczyszczanie, po którym zawsze trzeba użyć toniku, aby przywrócić skórze prawidłowe pH. Kolejnym krokiem jest zastosowanie kremu przeciwko trądzikowi, który dodatkowo ochroni przed ponownym powstawaniem pryszczy. Doskonale działanie wykazuje krem Effaclar K(+) marki La Roche-Posay.

La Roche-Posay Effaclar K(+)

Effaclar K(+) to krem przeciw nawrotom niedoskonałości. Przeznaczony do skóry tłustej z niedoskonałościami o nierównej powierzchni. Stworzony z myślą o codziennej pielęgnacji. Formuła łączy działanie Retinol Linoleate i LHA, dostarcza zatem skórze retinol oraz kwas linolowy. Odblokowuje zatkane pory oraz koryguje i odnawia powierzchnię skóry dzięki delikatnej mikroeksfoliacji. Zapobiega nawrotom niedoskonałości.

Efekt? Powierzchnia skóry jest odnowiona, cykl powstawania niedoskonałości przerwany. Pory są odblokowane i zwężone. Skóra jest czysta i rozświetlona.