Na zębach powstaje płytka nazębna, zwana także płytką bakteryjną. Jest ona miękkim nalotem, który początkowo można usunąć w łatwy sposób, po prostu dokładnie myjąc zęby szczoteczką i stosując nić dentystyczną. Płytki nazębnej można pozbyć się również w gabinecie dentystycznym podczas takich zabiegów jak piaskowanie.
Prosta droga ku parodontozie…
W przypadku niedokładnego usunięcia płytki nazębnej zaczyna ona stosunkowo szybko twardnieć, tworząc kamień nazębny. Kamień, przesuwając się w kierunku dziąseł, zaczyna je podrażniać. Wnika on stopniowo pod tkankę miękką, uciska ją i powoduje jej cofanie. Niestety początki parodontozy często bywają niezauważone przez długi czas.
Najczęstszym objawem, który pacjenci u siebie zaczynają dostrzegać, są opuchnięte dziąsła i ich krwawienie. Na zębach można zauważyć czasami zabarwiony osad bakteryjny. Oprócz problemów z krwawieniem dziąseł zaczynają się pojawiać dodatkowe objawy, takie jak: przykry oddech, zmiana rozstawienia zębów, odsłonięcie szyjek zębowych, a także bóle dziąseł.
Skutki nieleczonej parodontozy
Oprócz osłabienia struktur otaczających zęby, co w rezultacie prowadzi do rozchwiania, przemieszczenia, a ostatecznie nawet utraty zębów, nieleczona parodontoza wpływa negatywnie na stan całego organizmu. Znajdujące się w kieszonkach zębowych bakterie przedostają się przez naczynia krwionośne do krwioobiegu, a stamtąd trafiają do całego organizmu.
Bakterie te mogą powodować zaburzenia gospodarki węglowodanowej, układu sercowo-naczyniowego, sprzyjają powstawaniu miażdżycy, występowaniu zawałów i chorób serca, a także powodują choroby płuc. Są one szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży, bowiem mogą doprowadzić do przedwczesnego porodu. Jasno należy zatem powiedzieć, że decydując się na leczenie parodontozy zadbamy nie tylko o same zęby, ale także o zdrowie całego organizmu.
Leczenie parodontozy
Aby uniknąć negatywnych skutków zdrowotnych dla naszego organizmu, proces leczenia parodontozy w gabinecie stomatologicznym należy podjąć jak najszybciej. Leczenie na pierwszym etapie obejmuje przede wszystkim pozbycie się kamienia nazębnego i uzyskanie optymalnego stanu higieny jamy ustnej. Oczyszczanie musi być dokonane w sposób profesjonalny, w gabinecie stomatologicznym, gdyż niezbędne jest oczyszczenie zębów z osadów nazębnych zarówno naddziąsłowych, jak i poddziąsłowych.
Druga faza leczenia obejmuje zabiegi chirurgiczne lub zabiegi chirurgii śluzówkowo-dziąsłowej, w których chodzi o naprawienie i regenerację uszkodzonych struktur przyzębia. Ostatnia, trzecia faza, to procesy podtrzymujące proces leczenia, a więc wizyty kontrolne, leczenie farmakologiczne, laseroterapia i profesjonalne oczyszczanie zębów.
Zachowaj paragon fiskalny!
Decydując się na wybór prywatnego gabinetu stomatologicznego w celu leczenia, należy pamiętać, że działa on na zasadzie przedsiębiorstwa i stanowi miejsce świadczenia odpłatnych usług. W trosce o nasze bezpieczeństwo mamy prawo domagać się od lekarza stomatologa paragonu fiskalnego, który jest dowodem tego, że to właśnie on wykonał daną usługę.
Nie chodzi tutaj jednak wyłącznie o nasze osobiste korzyści. Postępując w ten sposób, tj. zabierając paragon, a w sytuacji, gdy nie zostanie wydany, domagając się go, wspieramy uczciwą postawę wszystkich tych, którzy w rzetelny sposób rozliczają się ze swoich dochodów. Tym samym nie dajemy przyzwolenia na rozwój „niezdrowej” konkurencji na rynku usług medycznych.
Należy pamiętać, że lekarz, który posiada w swoim gabinecie kasę fiskalną i wydaje pacjentom paragony, prezentuje właśnie taką uczciwą postawę wobec Skarbu Państwa. A zatem mamy postawy przypuszczać, że lekarz ów tak samo uczciwie postępuje wobec swoich pacjentów.
Narodowa Loteria Paragonowa
Zachowywanie paragonów niesie za sobą od niedawna także korzyści materialne. Z inicjatywy Ministerstwa Finansów od 1 października ruszyła Narodowa Loteria Paragonowa, która potrwa do 30 września 2016 r. Do wygrania każdego miesiąca są cenne nagrody w postaci samochodów Opel Astra i notebooków Lenovo ThinkPad i tabletów iPad Air 2.
Dodatkowo w ramach specjalnego losowania raz na kwartał można wygrać samochód Opel Insignia. Aby móc wziąć udział w losowaniu i być może stać się szczęśliwym zwycięzcą, wystarczy tylko prawidłowo zarejestrować paragon fiskalny na stronie loterii. W losowaniu mogą wziąć udział paragony wystawione na kwotę powyżej 10 zł.
dbajmy o zęby