Dlaczego pchły są groźne?

Pchły wyglądają niepozornie, ale mogą narobić niemałych szkód. To insekty, które potrzebują krwi psa, żeby przeżyć i móc się rozmnażać, sierść jest także doskonałym schroniskiem dla dorosłych osobników, dlatego pchły same z siebie rzadko kiedy opuszczają żywiciela. Im dłuższa jest ich obecność na ciele psa, tym poważniejsze konsekwencje – w skrajnych przypadkach insekty mogą tak osłabić organizm, że dochodzi do śmierci psa. Jednak nawet przy łagodnym zapchleniu zdrowie psiaka ulega widocznemu pogorszeniu. Pchły, kiedy gryzą, wprowadzają do organizmu substancje uczulające, które wywołują świąd oraz alergiczne pchle zapalenie skóry. Czasami z powodu pcheł pies nabawia się też pasożytów wewnętrznych, np. tasiemca psiego albo nicieni. Ponadto intensywne drapanie kończy się bolesnymi ranami i miejscowym łysieniem.

Usuwanie pcheł

Na pchły u psa stosowane są powszechnie preparaty insektobójcze. Trzeba je wybierać z rozwagą, bo niektóre bardzo silne środki mogą wywoływać niepożądane skutki uboczne, z kolei te łagodne zabiją wyłącznie dorosłe osobniki, podczas gdy jaja oraz larwy w dalszym ciągu będą się rozwijać na psiej skórze. Najlepsze są preparaty z substancją czynną, która przerywa cykl rozwojowy pcheł, dzięki czemu ze złożonych jajeczek nie wyklują się kolejne osobniki. Preparat, jeśli ma usunąć pchły na dobre, nie może działać tylko doraźnie, musi też zapewniać ochronę prewencyjną, przynajmniej na cztery kolejne tygodnie. Po zakończeniu tego okresu wskazana jest kolejna aplikacja – ochrona przeciw pchłom powinna trwać cały rok.

U bardzo młodych piesków stosuje się specjalne, nieco łagodniejsze krople przeciwpchelne i najlepiej, kiedy usuwanie insektów w ich przypadków odbywa się po konsultacjach z weterynarzem.

Właściwa higiena

Skuteczne usuwanie pcheł zależy w dużym stopniu od codziennej pielęgnacji i właściwej profilaktyki. Psa należy regularnie wyczesywać, najlepiej metalowym grzebieniem z gęstymi ząbkami, obowiązkowo też czyścimy kilka razy w tygodniu legowisko psa oraz jego najbliższe otoczenie. Jeśli pies często podróżuje samochodem, również tam wskazane jest regularne odkurzanie tapicerki.

Bez względu na długość sierści psa należy często kąpać, wykorzystując do mycia szampon przeciwko insektom i pasożytom. Zwolennicy naturalnych metod mogą zamiast szamponu używać octu rozcieńczonego wodą – prawidłowe proporcje to jedna szklanka octu na cztery litry wody. Ocet jest w pełni bezpieczny dla pieska, ale skutecznie zabija pchły i odstrasza swoim zapachem inne pasożyty. Inaczej ma się jednak sprawa z czosnkiem: co do jego skuteczności w zwalczaniu pcheł zdania są podzielone, pewne jest natomiast, że w większej ilości może psu zwyczajnie zaszkodzić.