Ściana w bieli, szarości czy błękicie, a może połączenie różnych barw? Kontrast czy zasada podobieństw? A może coś zupełnie innego: interesujący, kolorystyczny motyw, który uatrakcyjni wystrój, nada aranżacji wyjątkowości? Zamiast „standardowych” kompozycji odcieni wprowadźmy kolor do wnętrza w sposób niebanalny i nietuzinkowy. Oto kilka propozycji – bardzo prostych pomysłów na ścianę, dzięki którym zdecydowanie odmienimy wnętrze.

Proste pomysły na efektowną ścianę

W paskach Ci do twarzy

Pasy i paski, szerokie i wąskie, poziome i pionowe, monochromatyczne i kontrastowe. Nie zanosi się na to, aby paski jako element aranżacji wnętrz wyszły z mody. Wciąż sięgamy po nie wyjątkowo chętnie, organizując paskami otaczającą nas przestrzeń i uwieczniając ten wzór na ścianach. Co ważne, pasują do każdego stylu i każdej konwencji – wystarczy postawić na przemyślane kompozycje kolorów. Sprawdzą się zarówno w towarzystwie klasycznych mebli, jak i nowoczesnych sprzętów, w odsłonie retro, jak i prowansalskiej czy skandynawskiej. Dodatkowo stanowią najprostszą, a jakże efektowną receptę na problemy z wnętrzem, a dokładniej – z jego zaburzonymi proporcjami. Pasy poziome optycznie poszerzają pomieszczenie, pionowe zaś dodają niskiemu wnętrzu kilka dodatkowych centymetrów wysokości.

Jak wkomponować paski w aranżację? W pierwszej kolejności przemyślmy, czy lepiej będą się tu prezentować wąskie paski czy może szerokie pasy. Namalowanie na ścianie wąskich paseczków będzie wymagać od nas sporo pracy, ale efekt przejdzie nasze najśmielsze oczekiwania. Z drugiej strony pasy o sporej szerokości również doskonale się prezentują, uzupełniając wystrój mieszkania. Kompozycja ciepłych i zimnych barw – szarości, przechodzących w odcienie piaskowe, beżowe, ale również błękitne – poradzi tu sobie znakomicie. Możemy też pójść o krok dalej i zaplanować pasy o znacznej szerokości, czyli w zasadzie podzielić ścianę na kilka pasów w różnych kolorach lub dość zbliżonych tonacjach (jak Miedziany Amulet, Piaskowa Mandala i Suszone Morele).

Proste pomysły na efektowną ścianę

Rozmaż kolory

W kanonie pięknych ścian na dobre zadomowił się także efekt cieniowania, czyli ombre. Gradientowe, przechodzące przez poszczególne odcienie jednego koloru zdobienia zachwycają oryginalnością. Tak wykończona ściana nie potrzebuje już żadnych dodatków czy detali – staje się głównym motywem wnętrza, przewodzi aranżacji i wiedzie prym w modnym wnętrzu.

Jeżeli zaś zależy nam na jeszcze bardziej wyrazistym, charakterystycznym sposobie wykończenia powierzchni w salonie lub sypialni, postawmy na połączenie dwóch kolorów oraz rozmyte, cieniowane przejście pomiędzy nimi. Dzięki zamazanej granicy barw wnętrze nabiera miękkości i przytulności – rezygnujemy tu z ostrych połączeń i mocno zaakcentowanych granic na rzecz harmonijnych przypływów i odpływów kolorów.

Jakie barwy warto w ten sposób połączyć? To kwestia bardzo indywidualna. Na piątkę egzamin zdadzą tu zbliżone tonacje, jaśniejsze i ciemniejsze, np. dwa odcienie turkusu.

Proste pomysły na efektowną ścianę


Tu rządzi geometria

Niebanalna i przyciągająca wzrok aranżacja może opierać się na bardzo prostym koncepcie. Bo cóż skomplikowanego jest w figurze geometrycznej namalowanej na ścianie? Na wyeksponowanej powierzchni uwiecznijmy kwadrat lub prostokąt, a następnie wypełnijmy go interesującym, kontrastowym kolorem. Ścianę w szarościach (poleca się tu odcień Potęga Zmierzchu) uzupełnijmy o soczysty, niebanalny kolor ochry, miedzi lub odcień Złotego Pieprzu. Mistrzowsko w tej kompozycji zagra również nasycona, bordowa tonacja, jak chociażby Szkarłatna Róża.

W ten sposób zaakcentujemy wybraną strefę, stworzymy wizualne podziały we wnętrzu o otwartym planie lub sektory dedykowane realizowaniu różnych zadań. To doskonały pomysł na wyodrębnienie z aranżacji kącika przeznaczonego na home-office lub miejsca wypoczynkowego z wygodnym fotelem i półką wypełnioną książkami.

Perfekcyjnie we wnętrzach radzą sobie również koliste kształty. Są idealne, kryją w sobie symbolikę pełni i harmonii, w związku z czym wprowadzają do wnętrza równowagę. Jeśli zależy nam na subtelniejszym efekcie, połączmy ze sobą dwa odcienie z jednej rodziny kolorów, np. mniej i bardziej nasycone szarości (jak Okruch Lodu i Zimowa Cisza).

Proste pomysły na efektowną ścianę

Proste pomysły na efektowną ścianę

Proste pomysły często bywają najlepsze. Co więcej: mogą przynieść spektakularny efekt, czyli zdecydowanie odmienić aranżację, odświeżyć wnętrze i nadać salonowi lub sypialni nowatorskiego sznytu. Zastanówmy się, czy lepiej się do tego nadadzą paski, rozmycia czy może geometryczne figury.