Dokładny plan remontu

Podczas planowania remontu należy sobie postawić pytanie co dokładnie zamierzamy zmienić lub wykończyć, by określić kolejność wykonywania czynności. Warto to zrobić, by nie popełnić żadnego błędu, który może przynieść dodatkowe i zarazem zbędne koszty. Zacznijmy od pytania, które dla jednych jest oczywiste, a dla innych nie - czy pierwsze położyć płytki czy pomalować ściany?

Jak remont wpływa na otoczenie?

W odróżnieniu od wykończenia domu jednorodzinnego, remont mieszkania często jest uzależniony od sąsiadów ze względu na emitowany hałas i rożnego rodzaju nieprzyjemne zapachy kleju, zaprawy lub farby, a także pyłów roznoszących się na klatce. Nowoczesne budownictwo w mniejszym stopniu skupia się na ochronie prywatności. Do mieszkań w stanie deweloperskim często wstawiane są tanie drzwi, przez które wszystko słychać. Niestety są też nieszczelne. Dlatego przy pierwszym większym remoncie należy rozważyć ich wymianę na solidne zamienniki. Taki zabieg pozwoli nam utrzymać większą prywatność i uszczelnić mieszkanie. Drzwi wewnętrzne dodatkowo wygłuszą pozostałe pokoje.

Koniecznym jest wspomnieć, że nie wszystkie drzwi można dostać „od ręki”, dlatego trzeba je zamówić wcześniej. Następny etap to gładź, a potem malowanie ścian. Jeżeli planujemy położyć drewnianą podłogę, bądź innego rodzaju panele to kładzie się je już po malowaniu ścian, żeby później ich nie zniszczyć.

Jak wybierać materiały budowlane?

Podczas doboru odpowiednich materiałów można rozejrzeć się w ofertach na stronach internetowych, jednak musimy pamiętać, że często odpowiedni kolor czy odcień może się różnić w rzeczywistości od tego, który widnieje na stronie internetowej. Z tego powodu zaleca się w takiej sytuacji odwiedzić kilka sklepów, w których można obejrzeć próbki farby na specjalnie przygotowanych próbnikach. Odzwierciedlają one jak taka farba będzie wyglądała na ścianie, lub po prostu jak będzie wyglądała na desce podłogowej. Do tego można tam uzyskać pomoc fachowca, który w razie kłopotu doradzi jak postąpić.

Remont zaplanowany, a jak zaoszczędzić?

Zakup niektórych materiałów może być tańszy w okresie zimowym niż letnim, ponieważ sklepy nie mają dużego ruchu o tej porze roku. Dlatego też taki czas jest dobry na zakupy, bo pozwala zaoszczędzić niemałą sumkę pieniędzy. Jeżeli już się zdecydowaliśmy co chcemy kupić, możemy rozważyć zakupy przez Internet. Czasami na stronach internetowych są promocje, których nie znajdziemy w sklepach stacjonarnych. Przed zakupem warto porównać ceny w różnych sklepach takich jak np. www.praktiker.pl. Niekiedy też sklepy oferują dostawę zakupionych produktów, a po przekroczeniu odpowiedniej kwoty zamówienia, dostawa jest gratis.