Oczyszczanie

Pierwszym krokiem w wieloetapowej pielęgnacji twarzy jest jej dokładne oczyszczanie. Po pierwsze, należy ściągnąć z cery codzienne zanieczyszczenia oraz resztki makijażu. Cera nieoczyszczona starzeje się szybciej, nie jest odpowiednio odżywiona, dużo łatwiej też o jej podrażnienia.

Jak oczyszczać skórę? Dobrą praktyką jest włączenie do codziennej pielęgnacji dwuetapowego oczyszczania. Najpierw zastosować można kosmetyk olejowy, na przykład olejek lub dwufazowy płyn do demakijażu. Powinien być on na tyle delikatny, aby nie podrażniać oczu, dobrze emulgować z wodą. Resztki olejku zmywamy ciepłą wodą, na przykład przy pomocy bawełnianego ręczniczka. Następnie przystąpić można do drugiego etapu oczyszczania i zastosować produkt na bazie wody, na przykład żel myjący do twarzy.

Kilka razy w tygodniu warto wykorzystać też peeling. Pozwoli on usunąć martwy naskórek, resztki zanieczyszczeń, przygotuje skórę do zabiegów nawilżających. W zależności od kondycji cery zdecydować się można na peeling gruboziarnisty, drobnoziarnisty lub enzymatyczny.

Tonizowanie

Po oczyszczeniu twarzy warto ją tonizować i przywrócić cerze prawidłowe pH. To dzięki niemu bowiem zachowana jest równowaga mikrobiomu, od którego w dużej mierze zależy ogólna kondycja skóry. Dobrze sprawdzają się toniki ziołowe, składnikiem, którego warto poszukiwać są konopie, które koją podrażnioną skórę.

Toniku lub mgiełki do twarzy można w pielęgnacji wieloetapowej użyć więcej niż raz. Ostatnio, popularną metodą jest skin flooding, który polega na zwilżaniu cery pomiędzy kolejnymi warstwami kosmetyków nawilżających. Tonikiem spryskać twarz możemy więc także po nałożeniu serum.

Nawilżanie

Niezwykle istotnym elementem wieloetapowej pielęgnacji jest nawilżanie skóry. Również ono przebiega w kilku fazach. Najpierw warto zastosować nawilżającą esencję o płynnej konsystencji. Przygotowuje ona skórę do nałożenia kolejnych kosmetyków. Drugim etapem może być skontrowane serum, ampułka. Jakich składników szukać w tego typu produkcie? Ostatnio prawdziwym hitem w pielęgnacji przeciwstarzeniowej są peptydy. Za jędrność i elastyczność skóry odpowiadają również kolagen czy kwas hialuronowy, naturalnie wytwarzane przez organizm. Ich ilość zmniejsza się wraz z wiekiem, warto więc dostarczać ich skórze z zewnątrz.

Ostatnim etapem nawilżania skóry jest krem. W ciągu dnia dobrze jest postawić na lekkie, szybko wchłaniające się formuły, które sprawdzą się pod makijaż. Na noc z kolei można zdecydować się na krem o bogatszej konsystencji, który odżywi skórę i złagodzi wszelkie podrażnienia powstałe w ciągu dnia.

Kilka razy w tygodniu można też w ramach dodatkowego etapu zastosować maseczkę, która doda skórze blasku, zadziała przeciwzapalnie, poradzi sobie z zaskórnikami.

Ochrona przeciwsłoneczna

Nie mniej ważnym od innych etapów jest zapewnienie skórze ochrony przeciwsłonecznej. Wysokiej jakości krem z SPF ochroni cerę przed działaniem słońca, zapobiegnie powstawaniu przebarwień. Kosmetyk ten należy co kilka godzin reaplikować, tak aby zachować optymalne jego działanie.