Ślub, święta czy ważne spotkanie to z pewnością moment, gdy szczególnie zależy nam na pięknym wyglądzie i nieskazitelnym uśmiechu. Choć oczywiście o higienę dbamy na co dzień, jednak od święta warto pomyśleć także o estetyce i zastanowić się czy nasze zęby są naszą najpiękniejszą wizytówką.

Licówki, korony czy implanty z reguły kojarzą się z zaawansowanymi zabiegami stomatologicznymi, gdy tymczasem niekiedy wystarczy zaledwie jedna wizyta w gabinecie dentystycznym, aby całkowicie odbudować zniszczone zęby pacjenta. Sam zabieg rozpoczyna się oczywiście od gruntownego oczyszczenia zębów, by móc umieścić na nich specjalny materiał, który nie dość, że jest w pełni bezpieczny i neutralny dla naszego organizmu, to jeszcze w przyszłości można stosunkowo łatwo zastąpić go innym wypełnieniem.

Jeśli mamy liczne ubytki, diastemę czy zęby o nieregularnym kształcie – specjalista zadba i o te problemy. Najpierw jednak wykona zdjęcie Pantomogramem. Uzyska tym samym obraz szczęk i oceni, z jakimi problemami się zmagamy.

Oferowanych form zabiegu na polskim rynku jest coraz więcej. Ostatnio popularnym rozwiązaniem są tzw. licówki, które można zakładać jedynie na całkowicie zdrowe zęby. Czym są wspomniane licówki? Otóż to cienkie płytki, wykonane zazwyczaj z porcelany, które lekarz mocuje na licowej, tj. wargowej stronie zębów, używając specjalnego kleju. Licówki nie tylko zmieniają kształt zębów i ich kolor, ale także odbudowują brakujące elementy.

Popularny aparat ortodontyczny powoli wychodzi z mody, a zastępują go specjalne nakładki. Dzięki wykonaniu ich z przezroczystego materiału, dyskretnie poprawiają uśmiech i są prawie niewidoczne, co nie powoduje dyskomfortu u ich użytkowników. Do tego leczenie jest precyzyjniejsze i łatwiej dbać o higienę. Nakładki, podobnie jak tradycyjny aparat, mają za zadanie prostować zęby. Należy je wymieniać z częstotliwością co 4 tygodnie, a leczenie trwa krócej niż tradycyjnym aparatem. To może być ważne dla osób, którym zależy na czasie - leczenie nakładkami od 6 do 12 miesięcy, tradycyjnym aparatem powyżej 2 lat. Dodatkową zaletą noszenia nakładek jest automatyczne naprawianie uszkodzeń stawu skroniowo-żuchwowego. Nosząc nakładki są mniejsze szanse na powikłania w postaci powstawania próchnicy.

Bywa, że przypadłością, z jaką się zmagamy, jest wielkość naszego uzębienia. Jeśli nasze zęby są zbyt krótkie względem dziąseł, które dominują w naszej jamie ustnej, wówczas możemy poprosić stomatologa o usunięcie tzw. uśmiechu dziąsłowego. Na czym polega ten zabieg? Usuwając nadmiar dziąsła, lekarz optycznie powiększa zęby. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu. Tuż po nim pacjent nie zmaga się jednak z bólem, ani dyskomfortem. Jedynym zaleceniem jest niespożywanie w ciągu doby po ingerencji kwaśnych i gorących dań, alkoholu i gazowanych napojów. Dentyści sugerują także, by po zabiegu pielęgnować zęby szczoteczką z miękkim włosiem.


Wszystkie z wymienionych zabiegów wymagają od nas wyasygnowania większej sumy. Dla przykładu: koszt jednej licówki to od 1.500 zł, za komplet nakładek należy zapłacić ok. 1.000 zł, a cena aparatu ortodontycznego waha się od 2.000 do 8.000 tys. zł. Amatorów pięknego uśmiechu – a któż z nas o takim nie marzy, cieszyć powinien więc duży wybór oferowanych zabiegów. Specjalista w zakresie stomatologii estetycznej, czy periodontologii z pewnością doradzi nam, jakiego rodzaju zabieg byłby pożądany w przypadku stanu naszego uzębienia.

Wówczas żadna oficjalna sytuacja nie będzie dla nas stresująca z powodu naszego uśmiechu. Piękny uśmiech gwarantuje nam większą pewność siebie i komfort życia.


Lekarz stomatolog Aleksandra Jaworska, kierownik kliniki Dental-Design