Jak złuszcza się naskórek?
Proces odnowy naskórka ma charakter cykliczny i powtarza się co około 14-28 dni. Rozpoczyna się on w najgłębszej warstwie naskórka, gdzie zaczynają powstawać nowe komórki. Od tego czasu przez kolejne dwa tygodnie wędrują one ku górze, jednocześnie “wypychając” starsze komórki. W następnej kolejności dochodzi do odwodnienia zrogowaciałego naskórka, który z czasem obumiera. Martwe komórki zostają usunięte z warstwy rogowej i zastąpione przez nowszą, młodszą skórę.
Proces odnowy naskórka jest dla organizmu bardzo ważny, ponieważ gwarantuje on niezbędną dla zdrowego wyglądu skóry równowagę.
W przypadku, kiedy cera boryka się z różnymi problemami - łojotokiem, trądzikiem, itp. - najlepszym sposobem, aby jej pomóc jest przyspieszenie ostatniego etapu odnowy naskórka, a więc złuszczania. Wówczas najlepiej sprawdza się peeling.
Co to jest peeling?
Słowo “peeling” pochodzi od angielskiego wyrażenia “peel” i oznacza w wolnym tłumaczeniu “zdzierać, obcierać”. W dermokosmetyce peeling stosowany jest do przyspieszenia końcowej fazy odnowy naskórka, czyli złuszczania. Dzięki takiemu kontrolowanemu złuszczaniu skóry można znacznie poprawić jej kondycję - usunąć przebarwienia, blizny potrądzikowe, zminimalizować zmarszczki, czy na przykład zwęzić rozszerzone pory.
Jakie są rodzaje peelingów?
Peelingi to zabiegi, które mogą być stosowane zarówno do ciała, jak i do twarzy. Peelingi na ogół dzieli się ze względu na:
głębokość przenikania:
- peelingi powierzchniowe - działające w obrębie naskórka,
- peelingi średniogłębokie - działające na naskórek oraz wierzchnią warstwę skóry,
- peelingi głębokie - działające na głębokie warstwy skóry,
sposób złuszczania:
- peelingi chemiczne - wykorzystujące kwasy AHA, pirogronowy, czy np. trójodooctowy,
- peelingi mechaniczne - mikrodermabrazja, dermabrazja,
- peelingi fizyczne - laseroterapia.
Jakie są rodzaje peelingu domowego?
Domowy peeling do twarzy jest bardzo łatwy i szybki w wykonaniu. Może się opierać na stosowaniu kosmetyków dostępnych w drogeriach, a także preparatach wykonanych samodzielnie. Jeśli chodzi o tę pierwszą grupę, obejmuje ona szereg produktów bardzo popularnych na rynku drogeryjnym. Wiele znanych marek posiada w swoim asortymencie gamę peelingów w różnych odsłonach - żelach, czy maseczkach. Dobrym przykładem jest peeling do twarzy Garnier, który doskonale radzi sobie w walce z różnego typu niedoskonałościami cery. Natomiast, jeśli chodzi o drugą grupę - peelingów wykonanych w domu - tu także mamy spore pole manewru. Peeling domowy może zostać stworzony z wielu produktów spożywczych, bardzo często dostępnych pod ręką w każdej kuchni. Za przykład może posłużyć tu peeling kawowy stworzony na bazie kawy, oliwy z oliwek oraz zmielonego cynamonu. Dzięki takiemu zabiegowi nie tylko cera będzie oczyszczona ze zrogowaciałego naskórka, ale także znacznie poprawi mikrokrążenie oraz wygładzi i zmiękczy skórę.
Jakie są rodzaje peelingu kosmetycznego?
Peeling kosmetyczny to specjalistyczny zabieg wykonany w salonie kosmetycznym lub gabinecie dermatologicznym. Najczęściej są to peelingi chemiczne, które polegają na zaaplikowaniu na twarz odpowiednią mieszankę związków chemicznych o określonym stężeniu. Bardzo popularne są tu także peelingi mechaniczne, a w tym głównie mikrodermabrazja. Jest to zabieg, który polega na mechanicznym złuszczaniu naskórka za pomocą specjalnego urządzenia uzbrojonego w diamentowe lub kordonowe głowice ścierające.
Jakie są zalety peelingu twarzy?
- Stymulacja odnowy skóry
- Dogłębne oczyszczanie skóry z blokujących ją zwojów martwego naskórka
- Poprawa mikrokrążenia
- Stopniowa redukcja zmarszczek
- Eliminacja niedoskonałości skóry
- Poprawa witalności cery
- Poprawa kolorytu skóry
można i tak