Jak złuszcza się naskórek?

Proces odnowy naskórka ma charakter cykliczny i powtarza się co około 14-28 dni. Rozpoczyna się on w najgłębszej warstwie naskórka, gdzie zaczynają powstawać nowe komórki. Od tego czasu przez kolejne dwa tygodnie wędrują one ku górze, jednocześnie “wypychając” starsze komórki. W następnej kolejności dochodzi do odwodnienia zrogowaciałego naskórka, który z czasem obumiera. Martwe komórki zostają usunięte z warstwy rogowej i zastąpione przez nowszą, młodszą skórę.

Proces odnowy naskórka jest dla organizmu bardzo ważny, ponieważ gwarantuje on niezbędną dla zdrowego wyglądu skóry równowagę.

W przypadku, kiedy cera boryka się z różnymi problemami - łojotokiem, trądzikiem, itp. - najlepszym sposobem, aby jej pomóc jest przyspieszenie ostatniego etapu odnowy naskórka, a więc złuszczania. Wówczas najlepiej sprawdza się peeling.

Co to jest peeling?

Słowo “peeling” pochodzi od angielskiego wyrażenia “peel” i oznacza w wolnym tłumaczeniu “zdzierać, obcierać”. W dermokosmetyce peeling stosowany jest do przyspieszenia końcowej fazy odnowy naskórka, czyli złuszczania. Dzięki takiemu kontrolowanemu złuszczaniu skóry można znacznie poprawić jej kondycję - usunąć przebarwienia, blizny potrądzikowe, zminimalizować zmarszczki, czy na przykład zwęzić rozszerzone pory.

Jakie są rodzaje peelingów?

Peelingi to zabiegi, które mogą być stosowane zarówno do ciała, jak i do twarzy. Peelingi na ogół dzieli się ze względu na:

głębokość przenikania:

 

 • peelingi powierzchniowe - działające w obrębie naskórka,
 • peelingi średniogłębokie - działające na naskórek oraz wierzchnią warstwę skóry,
 • peelingi głębokie - działające na głębokie warstwy skóry,

 

sposób złuszczania:

 

 • peelingi chemiczne - wykorzystujące kwasy AHA, pirogronowy, czy np. trójodooctowy,
 • peelingi mechaniczne - mikrodermabrazja, dermabrazja,
 • peelingi fizyczne - laseroterapia.

 

Jakie są rodzaje peelingu domowego?

Domowy peeling do twarzy jest bardzo łatwy i szybki w wykonaniu. Może się opierać na stosowaniu kosmetyków dostępnych w drogeriach, a także preparatach wykonanych samodzielnie. Jeśli chodzi o tę pierwszą grupę, obejmuje ona szereg produktów bardzo popularnych na rynku drogeryjnym. Wiele znanych marek posiada w swoim asortymencie gamę peelingów w różnych odsłonach - żelach, czy maseczkach. Dobrym przykładem jest peeling do twarzy Garnier, który doskonale radzi sobie w walce z różnego typu niedoskonałościami cery. Natomiast, jeśli chodzi o drugą grupę - peelingów wykonanych w domu - tu także mamy spore pole manewru. Peeling domowy może zostać stworzony z wielu produktów spożywczych, bardzo często dostępnych pod ręką w każdej kuchni. Za przykład może posłużyć tu peeling kawowy stworzony na bazie kawy, oliwy z oliwek oraz zmielonego cynamonu. Dzięki takiemu zabiegowi nie tylko cera będzie oczyszczona ze zrogowaciałego naskórka, ale także znacznie poprawi mikrokrążenie oraz wygładzi i zmiękczy skórę.

Jakie są rodzaje peelingu kosmetycznego?

Peeling kosmetyczny to specjalistyczny zabieg wykonany w salonie kosmetycznym lub gabinecie dermatologicznym. Najczęściej są to peelingi chemiczne, które polegają na zaaplikowaniu na twarz odpowiednią mieszankę związków chemicznych o określonym stężeniu. Bardzo popularne są tu także peelingi mechaniczne, a w tym głównie mikrodermabrazja. Jest to zabieg, który polega na mechanicznym złuszczaniu naskórka za pomocą specjalnego urządzenia uzbrojonego w diamentowe lub kordonowe głowice ścierające.

Jakie są zalety peelingu twarzy?

 

 • Stymulacja odnowy skóry
 • Dogłębne oczyszczanie skóry z blokujących ją zwojów martwego naskórka
 • Poprawa mikrokrążenia
 • Stopniowa redukcja zmarszczek
 • Eliminacja niedoskonałości skóry
 • Poprawa witalności cery
 • Poprawa kolorytu skóry