Takim wehikułem czasu jest usługa renowacji butów, którą oferują profesjonalne zakłady szewskie. Dzięki ich kompetencji i rzemieślniczemu podejściu możesz dłużej cieszyć się ulubioną parą, oszczędzając przy tym pieniądze, które trzeba by było wydać na nowy egzemplarz botków.

Z myślą o renowacji butów przygotowaliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania - często tlące się w głowie osób, niekorzystających wcześniej z tej formy pomocy.

Czym dokładnie jest renowacja butów?

Renowacja butów polega na odświeżeniu naszej ulubionej, zniszczonej pary. Usługa ta ma na celu przywrócić im dawny wygląd i kolor, bez konieczności kupowania kolejnych, nowych sandałów lub półbutów. W całym procesie używa się szeregu produktów i kosmetyków, które mają za zadanie odnowić popękany materiał lub odświeżyć nierównomierny lub wyblakły kolor.

Bardzo często renowacja jest konieczna, gdy buty:

• straciły swój pierwotny, wyrazisty kolor,

• wyglądają na zniszczone i „zmęczone” wielokrotnym użytkowaniem,

• są bardzo wybrudzone, a powstałe plamy są na tyle trwałe, że nie można ich usunąć w domowych warunkach,

• gdy zdarły się czubki butów,

• gdy skóra popękała lub wysuszyła się,

• jeśli buty posiadają zadrapania lub/i przetarcia.

Czy renowacji można podjąć się w domu czy lepiej skorzystać ze specjalistów?

Renowacja butów skórzanych jest usługą profesjonalną, bazującą na technikach rzemieślniczych. Jej podstawą jest doświadczenie, wprawiona ręka, sprawdzone kosmetyki i narzędzia, które pozwalają poradzić sobie z najbardziej zniszczoną parą np. czółenek. Z tego też względu nie rekomenduje się prac renowacyjnych w domu – zwłaszcza, jeśli właściciel obuwia nie ma doświadczenia w odświeżaniu tak trudnego materiału, jakim jest skóra.

W dużym skrócie - renowacja skóry licowej polega na m.in. podstawowym czyszczeniu obuwia, stresowaniu past i wosków, odżywieniu skóry, olejowaniu i impregnowaniu podeszwy oraz uzupełnieniu ubytków i pęknięć. W przypadku skóry zamszowej lub nubukowej usuwane są zabrudzenia, niwelowane są przebarwienia oraz woskowane są ranty podeszw.

Odpowiedz więc sobie na pytanie czy jesteś w stanie wszystkie te elementy wdrożyć w zaciszu swojego domu? Jeśli nie – wybierz profesjonalny salon, który oferuje usługi szewskie i oddaj swoje ulubione buty w dobre ręce.

Czy czyszczenie butów to to samo co renowacja?

Czyszczenie butów jest składową renowacji. Warto jednak nadmienić, że m.in. czyszczenie środkami czy stosowanie past nie rozwiązuje całkowicie problemu zniszczonych butów. Można więc uznać, że renowacja jest dużym workiem, w skład którego wchodzą mniejsze woreczki – czyszczenie, woskowanie, impregnacja, odnawianie, olejowania oraz odżywianie.

Jaki salon wybrać?

Wybierając salon, który specjalizuje się w odświeżaniu i renowacji obuwia, zwróć uwagę na m.in. zakres jego usług, doświadczenie i podejście do pracy. Wybieraj miejsca, które są nie tylko rekomendowane przez klientów, ale także które traktują swoją pracę jak rzemiosło, które wymaga odpowiedniej techniki, wiedzy i produktów najwyższej jakości. Zwróć uwagę czy salon może pochwalić się zdjęciami ze swojej pracy, czy umożliwia Ci zadawanie pytań nie tylko przed, ale także w trakcie prac renowacyjnych.

Poświęć nieco więcej czasu na zapoznanie się z miejscem, które ma zadbać o Twoją ulubioną parę. Im lepszą decyzję podejmiesz, tym większa szansa, że Twoje stare buty znowu będą zachwycać kolorem i nieskazitelnym wykonaniem.