Rolety okienne w kasecie

 

Rolety okienne w kasecie najczęściej zwane są roletami klasycznymi. To rolety, które nawijają się na rolkę przymocowaną do framugi okna. Kaseta maskująca sprawia, że zwinięte rolety w dzień, są praktycznie niewidoczne. Jedynie niewielka wypukłość w górnej części framugi i wiszący z boku łańcuszek lub sznurek koralikowy sugerują, że okno może być przesłaniane roletą.

Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie wzdłuż boków okna prowadnic. Dzięki nim roleta zawsze przylega do framugi i nie odstaje od okna nawet wówczas, gdy ustawimy je w pozycji uchylnej.

 

Rolety dzień noc

 

Bardzo stylowe rozwiązanie, które dobrze sprawdza się we wnętrzach nowoczesnych i minimalistycznych. Ponieważ rolety dzień noc składają się z ułożonych na przemian kolorowych i transparentnych pasów, warto powiesić je w pomieszczeniu, w którym pasy powtarzają się na dekoracyjnych dodatkach, na przykład narzutach lub poduszkach.

Rolety dzień noc to sposób na zapewnienie sobie prywatności, kolorowe pasy utrudniają zaglądanie przez okno, jednocześnie transparentne wpuszczają do wnętrza światło słoneczne. Minimalne przesunięcie pasów względem siebie pozwala całkowicie zasłonić okno. A jeśli chcemy je odsłonić, można podciągnąć całą roletę do góry.

 

Rolety plisowane

 

Wygląd rolet plisowanych jest skrajnie różny od tego, do czego przywykliśmy, myśląc o roletach. Nie są gładkie, ale plisowane, składają się w harmonijkę. Ta prosta, geometryczna konstrukcja jest dobrym wyborem przede wszystkim do wnętrz minimalistycznych.

Rolety plisowane, jako jedyne, umożliwiają przesłanianie każdego fragmentu okna. Można je ustawić w pozycji górnej, odsłaniając dół okna lub odwrotnie, w pozycji dolnej, odsłaniając górę. Ale to nie wszystko. Rolety plisowane można ustawić w środkowej części szyby, odsłaniając jednocześnie jej dolną i górną część.

 

Rolety wolnowiszące

 

Konstrukcyjnie podobne są do rolet w kasecie. Różnią się od nich tym, że rolkę montuje się do ściany lub sufitu i nie osłania jej kasetą. Takie rolety zasłaniają nie pojedyncze skrzydła okienne, ale całe okna razem z wnękami. Nadają się do zasłonięcia okien balkonowych i dużych, przeszklonych ścian.

Rolety wolnowiszące to dobra propozycja do wnętrz urządzonych z przepychem, szczególnie do salonów w stylu glamour, nowojorskim, angielskim, hampton i boho.

 

Rolety rzymskie

 

Rolety rzymskie są bardzo dekoracyjną osłoną okna. Szyje się je z tkanin zasłonowych, mają więc takie same właściwości jak zasłony. Po opuszczeniu w dół niewiele się od nich różnią. Różnica jest po odsłonięciu. Rolety rzymskie podciąga się do góry, tworzą one nad oknem zwój dekoracyjnych fałd materiału.

Rolety rzymskie, podobnie jak wolnowiszące, są propozycją do wnętrz urządzonych z nieco większym rozmachem, ale sprawdzą się też w minimalistycznych wnętrzach, szczególnie jednokolorowe rolety uszyte z mikrowłókna, bawełny lub tkaniny typu blackout.

 

Rolety i plisy dachowe

 

Ich nazwa wyraźnie wskazuje przeznaczenie. To minimalistyczne rozwiązania do okien dachowych. Najwygodniejsze, by przesłonić okno i nie dopuścić do nagrzania poddasza lub strychu. Plisy dachowe konstrukcyjnie przypominają rolety plisowane, natomiast rolety to odmiana rolet klasycznych z prowadnicami.

Duży wybór nowoczesnych rolet można znaleźć w sklepie renomowanego producenta firmy Karnix: https://www.karnix.pl/rolety-marki-karnix-galeria-produktow.html.