Sara Sallam to projektantka z Brooklynu, która specjalizuje się w tworzeniu oryginalnej i prowokacyjnej biżuterii, wykorzystującej nowoczesne technologie. Tym razem artystka sięgnęła po motywy z kultowej powieści George'a Orwella „Rok 1984”.

Modne dodatki: biżuteria Orwell

Dzieło literackie Orwella nie traci na popularności z biegiem lat i jest wciąż aktualne. Opisuje ono między innymi społeczeństwo opanowane przez autorytaryzm, w którym aparat władzy może dysponować inwazyjną technologią,  jak algorytmy rozpoznawania twarzy. Oczywiście, to spore uproszczenie tematyki powieści, ale Sara Sallam właśnie na takim powiązaniu oparła proces twórczy.

Modne dodatki: biżuteria Orwell

Biżuteria inspirowana „Rokiem 1984”ma za zadanie rozpoznawać mimikę twarzy, wykrywać bicie serca i śledzić chód jej właściciela. Wszystkie te aspekty można wykorzystać do inwigilacji ludzi, zmilitaryzowania społeczeństwa i wzmocnienia władzy w celu stłumienia jakiegokolwiek sprzeciwu.

Modne dodatki: biżuteria Orwell

Nie bez powodu kolekcja została przez projektantkę nazwana „Orwell”. Składa się z trzech niezwykle szykownych elementów, które można nosić na twarzy, klatce piersiowej i stopie. Biżuteria jest nie tylko efektowna i stylowa, ale także funkcjonalna i co najważniejsze, niesamowicie oryginalna.