Lampy zasilane energią słoneczną nie potrzebują prądu, nie są drogie, a można je wykorzystywać w bardzo uniwersalny sposób. Wyjątkowa, ciepła i nastrojowa atmosfera, którą potrafią wyczarować lampy solarne sprawia, że wiele osób zastanawia się nad ich zakupem.
Lampy solarne – gdzie się sprawdzają?
Nie ma nic przyjemniejszego od ciepłego wieczoru na tarasie, czy w ogrodzie. By nie utonąć w ciemnościach, najlepiej wybrać lampy solarne, które dają delikatne, przytulne światło. Na balkony przeznaczony jest szeroki wybór lamp solarnych: zewnętrzne systemy solarne mocowane do ścian lub sufitu, reflektorki, albo modele do postawienia na podłodze.
Szczególnie efektownie prezentują się zestawy lamp solarnych w postaci kolorowych lampionów. To rozwiązanie, podobnie jak łańcuchy świetlne jest bardzo lubiane zimą, ale sprawdza się też w pozostałych porach roku. Łańcuchy świetlne mają zwykle bardzo ciekawy design. Można kupić np. łańcuch, który tworzą urocze, wielobarwne ptaszki, czy kilka identycznych lamp w tej samej obudowie i rozmiarach z różnokolorowymi diodami ledowymi. Takie rozwiązanie jest bardzo dekoracyjne i proste do wykonania. Lampiony można powiesić na najbliższych drzewach albo umieścić na sznurkach pod sufitem np. na czas ogrodowego przyjęcia.
- Do postawienia na stół przeznaczone są mniejsze lampki solarne w obudowach z tworzywa sztucznego i metalu, osłonie ze szkła, czy wyjątkowo ciekawej prawdziwej, szklanej mozaice. – mówi ekspert z portalu lampy.pl.

Podświetlenie pojedynczych roślin i fragmentów ogrodu
Oświetlenie słoneczne można również wykorzystać do wyeksponowania pojedynczych roślin czy wybranych fragmentów ogrodu. W tym celu można wybrać pojedyncze lampy, które osadza się w sąsiedztwie
wybranych krzewów lub kwiatów. Bardzo efektownie wyglądają lampy, które mają geometryczne formy np.: proste słupki, ale też modele kuliste i prostokątne. Rodziny z dziećmi uwielbiają lampy w kształcie zwierząt, czy np. wesołych krasnali.
Jak oświetlić ścieżki?
Wieczór w ogrodzie to nie tylko wrażenia estetyczne. Ważną kwestią jest również zapewnienie bezpieczeństwa poprzez odpowiednie oświetlenie ścieżek, spadków terenu, podjazdów, miejsc parkingowych. Lampy zasilane energią słoneczną bardzo dobrze spełniają te zadania. Przydatnym rozwiązaniem jest wybór lamp solarnych z czujką ruchu, bo światło nie jest tu potrzebne cały czas.
Lampy solarne są dostępne w różnej mocy, którą reguluje liczba żarówek. Zasada działania jest prosta. Lampy ładują się w ciągu dnia, a po zmierzchu o określonej porze włączają się automatycznie, korzystając z nagromadzonej wcześniej energii. Maksymalny czas pracy lamp solarnych to nawet 8-9 godzin – wyjaśnia ekspert z portalu lampy.pl.
Lampy solarne są często wyposażone w możliwość stałego podłączenia sieciowego, dzięki czemu można je włączać i wyłączać manualnie, a także wykorzystywać również zimą lub w pochmurne dni.

Lampy solarne i oczka wodne
Lampy solarne są doskonałą ozdobą oczek wodnych, małych ogrodowych fontann czy wodospadów. Można je umieszczać wokół wody, albo wybrać wersję pływającą czy podwodną.
Lampy solarne są warte zainteresowania nie tylko ze względu na bardzo zróżnicowany design i walory praktyczne. Jest to rozwiązanie tanie, ekologiczne, a także bardzo uniwersalne. Nie wymaga żmudnej instalacji, składania, doprowadzenia kabli, co przy funkcjonującym już ogrodzie wymaga sporej pracy. Co ciekawe, tę samą lampę można wykorzystać na wiele sposobów, bo często dostarczane są z kilkoma końcówkami np.: uchwytem ściennym, stołowym oraz z grotem ziemnym.
Lampy solarne pozwalają na stworzenie nastrojowego i funkcjonalnego oświetlenia ogrodu, tarasu czy podjazdu. Ich szeroki wybór daje możliwość wyboru lamp o parametrach odpowiadających wymaganiom konkretnej posesji. Biorąc pod uwagę codzienne zabieganie i pośpiech, warto sięgnąć po lampy solarne, by przy ich pomoc przeobrazić własny ogród lub balkon w prawdziwą oazę spokoju i relaksu.
eko