Karmienie piersią to jedyne w swoim rodzaju przeżycie, prawdziwy symbol bliskości między matką a dzieckiem. Niestety, nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli… Konieczność powrotu do pracy, problemy związane z nadmiarem pokarmu bądź jego brakiem – wszystko to sprawia, że musimy skorzystać z pomocy specjalnych urządzeń, takich jak laktator elektryczny.

Laktator elektryczny – dla kogo?

Większość kobiet karmiących piersią choć kilka razy zmuszonych jest do odciągania mleka. Jest to konieczne w przypadku tzw. nawału mlecznego, gdy pokarmu jest zbyt dużo, czy też wręcz przeciwnie – kiedy jest go niewiele i trzeba dodatkowo pobudzić jego produkcję. Laktator elektryczny jest również pomocą dla mam, których dzieci mają problemy ze ssaniem. Stanowi nieocenioną pomoc dla pań, które muszą powrócić do pracy zawodowej lub pozostawić dziecko pod czyjąś opieką na dłuższy czas, a pragną nadal zapewniać mu naturalny pokarm, jakim jest ich mleko.
Laktator elektryczny to odpowiedź na potrzeby kobiet regularnie odciągających sobie pokarm. Choć droższy od ręcznego, sprawdzającego się w przypadku sporadycznego używania, działa delikatniej, umożliwia regulację siły słania. Nie wymaga też dużego nakładu czasu i energii.

Jaki laktator elektryczny wybrać?

Na rynku znajdziemy wiele modeli laktatorów elektrycznych. Największą popularnością cieszą się osobiste, przenośne urządzenia, których działanie jest w pełni zautomatyzowane. Te najdroższe posiadać będą możliwość regulacji poziomu ssania, dzięki czemu odciąganie pokarmu będzie bardziej komfortowe. Niektóre z nich dają też możliwość odciągania mleka z dwóch piersi jednocześnie, mogą być zasilane przez baterie lub gniazdko zapalniczki samochodowej. Tańsze modele będą zwykle lżejsze, ładowane jedynie na baterie oraz o dłuższym czasie odciągania i jednej końcówce ssącej.
Wybierając laktator elektryczny warto kierować się przede wszystkim indywidualnymi potrzebami. Pod uwagę weźmy częstość odciągania pokarmu, a także względy praktyczne – wagę, mobilność, łatwość użytkowania. Zobaczmy, czy w komplecie dostaniemy niezbędne akcesoria np. pojemniki do przechowywania pokarmu.

Jak używać laktatora elektrycznego?

Nawet najlepszy laktator elektryczny nie zapewni nam sukcesu podczas pierwszego odciągania mleka – musimy pamiętać, że tej czynności trzeba się cierpliwie uczyć i nie oczekiwać od razu pełnego pojemnika pokarmu. Dopasujmy poziom ssania tak, aby czuć się komfortowo. Dla kobiet rzadko korzystających z laktatora polecana jest częstotliwość 30-35 cpm (cykli na minutę), dla bardziej „wprawnych” około 60 cpm.
Nie zapominajmy również o utrzymaniu laktatora elektrycznego w idealnej czystości. Resztki mleka mogą być siedliskiem mikroorganizmów, groźnych dla mamy i dziecka.