Kredyt gotówkowy

Nie ma prostszego sposobu na szybkie podreperowanie domowego budżetu niż kredyt gotówkowy. Obecnie banki są bardziej przychylne klientom i nie wymagają tylu formalności, co jeszcze kilka lat temu.

Kredyt gotówkowy może rozwiązać tymczasowe problemy finansowe, gwarantując wypłatę gotówki nawet w ciągu jednego – dwóch dni. Dowiedz się, co to jest kredyt gotówkowy, jak go otrzymać i jakie warunki musisz spełnić, aby bank pożyczył ci pieniądze.

Co to jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy jest najczęściej wybieranym produktem finansowym udzielanym przez bank lub firmy pożyczkowe w formie pieniężnej. Środki z kredytu mogą być przeznaczone na dowolny cel konsumencki. Istnieją trzy rodzaje kredytu gotówkowego. Podczas wnioskowania o kredyt możesz wybrać ten rodzaj, który najbardziej pasuje do Twoich indywidualnych potrzeb.

Trzy rodzaje kredytu gotówkowego

Pierwszym z nich jest kredyt konsumpcyjny, czyli taki który przeznaczony jest na sfinansowanie określonych, bieżących potrzeb kredytobiorcy jak na przykład: zakup komputera, mebli, sprzętu AGD/ RTV czy samochodu.

Kolejnym z rodzajem kredytu jest kredyt w ROR. Jest to kredyt odnawialny związany z rachunkiem rozliczeniowym. Umożliwia wypłatę dodatkowych środków pieniężnych z konta, które można przeznaczyć na dowolny cel. Nazywany jest potocznie linią kredytową lub debetem w koncie. Jest to elastyczny produkt, klient sam decyduje o tym, kiedy i w jaki sposób będzie z niego korzystać.

Trzecim rodzajem kredytu jest karta kredytowa. To rodzaj karty płatniczej, na której zostaje udzielony limit kredytowy. Przeważnie jest wyżej oprocentowanym produktem, ale elastycznym i funkcjonalnym. Zaletą karty kredytowej jest rozłożenie zadłużenia na raty, wiele programów rabatowych, a przede wszystkim wygoda w korzystaniu.

Od czego zależy zdolność kredytowa w przypadku kredytu odnawialnego?

Zdolność kredytowa to inaczej zdolność do spłaty kredytu w terminie określonym w umowie. Zależy od wielu czynników. Bank analizuje zdolność kredytową, dzieląc ją na dwie podstawowe  części – ilościową i jakościową.

Analiza ilościowa to analiza sytuacji finansowej kredytobiorcy. Brany jest pod uwagę: uzyskiwany dochód, miesięczne koszty utrzymania, obecne zadłużenie. Drugą jest analiza jakościowa, w niej bank sprawdza wiek kredytobiorcy, stan cywilny, liczbę osób będących na utrzymaniu, staż pracy, historię kredytową. W trakcie analizy bank pobiera również raport BIK, aby dowiedzieć się, czy klient aktualnie posiada zobowiązania i jak je spłaca.

Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania kredytu?

Proces wnioskowania o kredyt gotówkowy nie jest skomplikowany, jednak samo kompletowanie wymaganych przez bank dokumentów może być problematyczne i może trwać nawet kilka dni. Bank musi potwierdzić tożsamość, wiek oraz narodowość klienta, więc najważniejszym dokumentem jest dowód osobisty.

Obcokrajowcy, chcąc uzyskać finansowanie w Polsce, muszą przedstawić paszport oraz kartę pobytu. Kolejny dokument powinien potwierdzać wysokość dochodów oraz źródło ich pochodzenia, więc ważne jest przedstawienie dokumentów dochodowych. W zależności od banku dokumenty mogą być różne – czasem wystarczy wyciąg z konta, na które wpływa wynagrodzenie z ostatnich kilku miesięcy, a niekiedy trzeba również poprosić pracodawcę o wystawienie zaświadczenia.

Ile trzeba zarabiać, aby otrzymać kredyt gotówkowy?

Bez względu na to, ile zarabiasz, możesz ubiegać się o kredyt. Każdy bank indywidualnie ustala warunki udzielenia kredytu. Kredyt gotówkowy może otrzymać każdy, kto uzyskuje dochody i jest w stanie to udokumentować. Banki mają określone minimalne miesięczne dochody netto, które potencjalny kredytobiorca powinien otrzymywać i z reguły wynoszą one około 700 złotych. Nie zawsze klient uzyskuje dochody z umowy o pracę, a na przykład jest rencistą, emerytem czy znajduje się na urlopie macierzyńskim lub tacierzyńskim i takie źródła dochodu też są honorowane przez niektóre banki.

Osoba, która ma niewielkie zarobki, ale nie posiada żadnych zobowiązań i dotychczas spłacała wszystkie należności w terminie ma większe szanse na otrzymanie kredytu niż osoba zarabiająca więcej, ale zalegająca ze spłatą innych rat.

Nie zapominajmy o innych warunkach, które pozwolą nam na uzyskanie kredytu. Trzeba pamiętać, że nie tylko zarobki są uwzględniane, ale również wiek, stan cywilny, czy brak zaległości w BIK. Warto na wstępie zawsze zapytać, jakie źródła dochodu akceptowane są przez daną instytucję.

Co wpływa na koszt kredytu gotówkowego i co wchodzi w skład raty?

Na koszt kredytu gotówkowego i wysokość raty wpływa wiele czynników – między innymi jest to prowizja, oprocentowanie czy ubezpieczenie i okres spłaty. Każdy czynnik również jest ograniczony regulacjami, więc na przykład wysokość stałego oprocentowania kredytu narzucona jest przez bank, a prowizja zależy od oceny klienta i jego zdolności kredytowej. Jeśli chodzi o raty, to wyróżniamy dwa rodzaje. W skład raty stałej wchodzi nie tylko zaciągnięty kredyt, ale także odsetki. Kredytobiorca na początku płacąc ratę, spłaca większą część odsetek, a mniej kapitału, natomiast w późniejszym okresie jest odwrotnie, jednak wysokość raty pozostaje niezmienna. W przypadku rat malejących spłacana jest stała kwota kapitału i odsetki. W wyniku tego im dłużej kredytobiorca spłaca kredyt, tym odsetki są niższe, a wysokość raty tym samym maleje. Istnieje również możliwość wcześniejszej spłaty kredytu, jednak w takiej sytuacji warto dokładnie przeczytać umowę, ponieważ niekiedy bank pobiera za to dodatkową prowizję.

Porównanie kredytów gotówkowych

Kredyt gotówkowy pomoże Ci wyjść z sytuacji, która może wydawać się bez wyjścia. Szybki dostęp do gotówki na dowolny cel cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Mając na uwadze wszystkie koszty związane z kredytem, trzeba znaleźć jak najtańszą ofertę, dopasowaną do naszych potrzeb.

Najszybszy kredyt gotówkowy uzyskasz w: https://cashform.pl/