Kosmetyki dla wegan. Brak składników odzwierzęcych to tylko podstawa.

Aby kosmetyk był wege, nie wystarczy, by był naturalny. Zwierzęta także są elementem natury, a niektórzy producenci zdecydowanie to wykorzystują. Dla przykładu kolagen do niedawna był pozyskiwany metodą ekstrakcji tkanki łącznej młodych zwierząt. Brzmi to paskudnie. Nikt jednak nie ujmował takiej informacji w reklamie.

Dla porządku trzeba wspomnieć, że obecnie producenci tworzą ekstrakty roślinne, które mają działanie niemal identyczne do kolagenu. Do kosmetyków przyjaznych dla wegan (lecz nie stricte wegańskich) można także zaliczyć te, które zawierają naturalny miód czy wosk pszczeli. Jego pobranie może bowiem następować w taki sposób, by pszczołom nie szkodzić nawet w najmniejszym stopniu.

Czysto wegańskie kosmetyki nie powinny zawierać żadnych składników pochodzenia zwierzęcego. Od tej reguły istnieją jednak drobne odstępstwa, wymienione powyżej.

O co dbają poważni producenci kosmetyków wegańskich?

Skład to nie wszystko. Weganizm to styl życia. Dlatego nim dokonasz zakupu, zorientuj się, czy wege to dla producenta tylko wyświechtany frazes, czy też marka sprawia wrażenie, że ową filozofią żyje i oddycha.

Kosmetyki wegańskie nie mogą być testowane na zwierzętach. Byłoby to zaprzeczeniem całej ideologii wege. Ich opakowania powinny nadawać się do recyclingu. Firma może także angażować się w akcje mające na celu poprawę dobrostanu zwierząt i dbać o neutralną emisję dwutlenku węgla podczas produkcji. Dopiero w tym momencie wszystko składa się w spójną całość. W innym przypadku nie warto obdarzać marki stuprocentowym zaufaniem.

Jak poznać, czy wegański kosmetyk do włosów tworzy solidna firma?

Tutaj liczy się doświadczenie. Na weganizm panuje obecnie moda. Nie ma w tym nic zdrożnego, jeśli i Ty dajesz się jej porwać. Nasza planeta daje nam ostatnio wyraźnie do zrozumienia, że nadmierna eksploatacja jej zasobów nie skończy się dla nas dobrze. Być może Twoje działanie wynika z empatii, może ze zdrowego rozsądku. Liczy się to, do jakich dochodzisz wniosków.

Od producentów warto wymagać więcej. Wiedzy na temat produkcji wegańskich kosmetyków nie da się nadrobić na pstryknięcie palców. Zmiana produkcji na bardziej etyczną to ogromne koszty. Z tego względu lepiej zwracać uwagę na marki, które działają moralnie od ponad 20 lat.

Jakie kosmetyki wegańskie można kupić do pielęgnacji i stylizacji włosów?

Na stronie Purenatural.com.pl można znaleźć nie tylko szampony, odżywki i maski do włosów. Kupisz tu również woski, mgiełki, spraye i kremy, dzięki którym ułożysz fryzurę zgodnie ze swoją fantazją. Niemal wszystkie składniki kosmetyków są pochodzenia roślinnego. Wyjątek stanowi masa perłowa pojawiająca się w produktach do włosów farbowanych. Element ten ginie jednak pośród czysto roślinnych komponentów, często przyjmujących formę olejków o wysokiej skuteczności.

Marka sprzedaje kosmetyki do włosów salonom fryzjerskim na całym świecie. Wiele z nich można jednak nabyć w ilości detalicznej. Sprawdź koniecznie, czy znajdziesz tam coś dla siebie.