W ubiegłym stuleciu prace domowe zajmowały dużo więcej czasu niż obecnie. Jak pokazuje najnowsza infografika MediaMarkt, w 1965 roku średni czas prac domowych wynosił aż 44 godziny tygodniowo, co daje aż 2288 godzin rocznie! A dziś, dzięki stosowaniu nowoczesnych sprzętów domowych, czas ten znacznie się skrócił. Jest to średnio ok. 35 godzin tygodniowo, czyli aż 9 godzin mniej, co rocznie daje nam to już tylko 1820 godzin. Jak można zauważyć jest to dość spora różnica czasowa. Dla porównania w innych krajach europejskich średni czas sprzątania wynosi nieco ponad 32 godziny tygodniowo, co ukazuje Polaków jako ludzi zwracających uwagę na czystość w domu i dbający o codzienne obowiązki. Według statystyk na sprzątanie domu poświęcamy aż 2 lata naszego życia!

Jak zaoszczędzić czas podczas wykonywania domowych obowiązków?

W dzisiejszych czasach żyjemy coraz szybciej, mamy mało czasu na przyjemności, nic więc dziwnego, że chcemy, by codzienne, nudne, ale konieczne czynności takie jak sprzątanie, zmywanie, prasowanie czy w końcu, przez wielu nielubiane, mycie okien skrócić do minimum. Śmiało można powiedzieć, że nowoczesne sprzęty domowe pozwalają zaoszczędzić naprawdę dużo czasu, który można poświęcić na dużo przyjemniejsze czynności.

Częstotliwość sprzątania w polskich domach

Okazuje się, że Polacy sprzątają dość często. 76% naszych rodaków sprząta w każdym tygodniu, w tym 31% robi to codziennie, 26% sprząta 2-3 razy w tygodniu, a 19% raz na tydzień. Dane te są o tyle zaskakujące, że wydawać by się mogło, że większość z nas sprząta standardowo raz w tygodniu.

Jak zaoszczędzić czas podczas wykonywania domowych obowiązków?

Nasuwa się od razu pytanie, dlaczego sprzątamy tak często albo dlaczego w ogóle. Otóż 60% z nas zabiera się do sprzątania wtedy, kiedy po prostu zauważy, że w domu jest brudno, czyli na podłodze są okruchy, gdzieniegdzie widzimy unoszący się kurz. Z kolei 10% osób sprząta, gdy spodziewa się gości, żeby ładnie zaprezentować mieszkanie. Co dziwne, aż dla 8% Polaków sprzątanie jest sposobem na relaks. Nie jest to jednak wcale takie zaskakujące, ponieważ powszechnie wiadomo, że sprzątanie pomaga w rozładowaniu napięć. Dla wielu z nas, chyba zwłaszcza dla kobiet, sprzątanie ma działanie terapeutyczne. Dlaczego tak się dzieje? Jeśli stres wywołuje praca umysłowa, to najlepszym sposobem na niego jest wysiłek fizyczny i to wcale niekoniecznie uprawianie sportu, ale właśnie sprzątanie. Jest jeszcze jeden powód, dlaczego lubimy sprzątać – otóż dla wielu z nas bałagan w domu kojarzy się także z nieporządkiem w życiu, a porządek w domu, to także uporządkowane sprawy zawodowe i osobiste.

Jakich prac domowych nie lubią Polacy?

Według infografiki MediaMarkt Polacy najbardziej nie lubią wykonywać następujących prac domowych:

mycia okien – 51%

prasowania – 46%

zmywania – 36%

odkurzania – 29%

codziennego przygotowywania posiłków – 18,6%

rozwieszania i suszenia prania – 16,8%.

Jak zaoszczędzić czas podczas wykonywania domowych obowiązków?

Stosunkowo łatwo było zgadnąć, że najbardziej nie lubimy mycia okien i pewnie właśnie dlatego większość z nas okna myje tylko dwa razy w roku i to zazwyczaj na święta. Bardzo nie lubimy także prasować, bo to czynność, która wymaga wprawy i precyzji, zwłaszcza w przypadku prasowania męskich koszul i damskich bluzek z falbankami. Na trzecim miejscu uplasowało się zmywanie, być może dlatego, że jest to czynność, którą trzeba wykonywać codziennie, żeby nie zastawić brudnymi naczyniami zlewu. Jeśli chodzi o odkurzanie, to nie lubimy go, bo zazwyczaj skutkuje ono u większości z nas bólem pleców i krzyża, co spowodowane jest schylaniem się. Nie lubimy również codziennego przygotowania posiłków, gdyż jest to dość monotonne i trzeba ciągle zastanawiać się co zrobić na obiad. Co innego gotowanie okazjonalne, np. raz w tygodniu, w weekend. Nie sprawia nam także przyjemności rozwieszanie prania, choć na pewno jest to czynność o wiele wdzięczniejsza niż np. wypranie ręczne całego wsadu pralki.

Jakie sprzęty pomagają najbardziej w domowych obowiązkach?

Remedium na nasze bolączki związane z nielubianymi pracami domowymi jest oczywiście zakup nowoczesnych sprzętów, które choć trochę wyręczą nas w domowych obowiązkach i znacznie ułatwią życie. Codzienne prace domowe będą łatwiejsze, jeśli zainwestujemy w: elektryczną myjkę do okien, dzięki której szybko i bezproblemowo ściągniemy wodę z szyb, iRobot, który odkurzy za nas podłogi, multicooker, w którym sprawnie przyrządzimy domowy obiad, zmywarkę, która pozmywa za nas naczynia, a nawet garnki, jajowar, pozwalający na przygotowanie jajek w różnym stopniu ugotowania czy pralkę wyposażoną w technologię Direct injection, dzięki której można prać ubrania bez konieczności segregacji.

Jak zaoszczędzić czas podczas wykonywania domowych obowiązków?

Ile czasu oszczędzamy?

Korzystając z nowoczesnych sprzętów – tzw. pomocników domowych, możemy zaoszczędzić sporo czasu. Na przykład zmywarka pozwala na zaoszczędzenie 25 godzin w ciągu roku, a poza tym oszczędzamy także energię elektryczną oraz wodę. Pralka automatyczna umożliwiająca pranie bez sortowania to oszczędność rzędu 11 godzin rocznie, bo właśnie tyle czasu zajmuje dzielenie ubrań na białe, ciemne i kolorowe. Dzięki robotom sprzątającym oszczędzamy 13 godzin rocznie, oszczędzamy także miejsce w szafie, bo iRobot zajmuje o wiele mniej miejsca niż tradycyjny odkurzacz. Z kolei żelazka parowe pozwalają na zaoszczędzenie 25 godzin rocznie, a to jest prawie 50% w porównaniu ze zwykłym prasowaniem. Dzięki tym sprzętom mamy łącznie ok. 74 godziny wolnego. W tym czasie można by: przeczytać 9 grubych książek, obejrzeć 37 filmów, posłuchać 63 płyt czy przejechać aż 1480 km na rowerze.

Jak zaoszczędzić czas podczas wykonywania domowych obowiązków?

Czas poświęcany na prace domowe jest coraz krótszy, co powoduje, że więcej czasu mamy dla siebie, na przyjemności, a także dla naszych bliskich. Być może w przyszłości w ogóle nie będziemy musieli poświęcać swojego czasu na takie prace, bo roboty i inne sprzęty całkowicie nas wyręczą.

Preferencje Polaków dotyczące domowych obowiązków i oszczędności czasu dzięki używaniu nowoczesnych sprzętów przedstawia najnowsza infografika MediaMarkt: https://mediamarkt.pl/polacy-i-obowiazki-domowe-infografika.