Chcąc pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z butów, trzeba w pierwszej kolejności usunąć bakterie i grzyby. Istnieje co najmniej kilka skutecznych sposobów na wyeliminowanie tego problemu. A oto i one:

 

  • l Buty, które nieprzyjemnie pachną, a do tego być może są już w nich bakterie, zawsze po ściągnięciu powinno się położyć w ciepłym, suchym miejscu. Tam powinny pozostać na około 24 godziny. Tylko wtedy bakterie nie będą się rozmnażać. W takiej sytuacji lepiej mieć kilka par butów, aby móc je nosić na zmianę.
  • l Nieprzyjemny zapach z butów można usunąć, stosując sodę oczyszczoną. Należy ją wsypać do butów przed ich założeniem, a także po zdjęciu. Wówczas powinno się ją pozostawić na kilkanaście godzin. Sposób banalnie prosty, a zarazem bardzo skuteczny.
  • l Ciekawym rozwiązaniem jest również mrożenie butów w zamrażarce. Oczywiście wcześniej trzeba je umieścić w foliowym woreczku, szczelnie zamykając. W tym miejscu powinny pozostać na minimum dwie godziny.
  • l Warto też wspomnieć o ofercie sklepów obuwniczych. Dziś można kupić specjalny środek, który skutecznie będzie eliminował brzydki zapach. Pomocny w tym zakresie jest również olejek z mięty pieprzowej. Jednak niektórzy uważają, że nie ma sensu się wykosztowywać i lepiej zdecydować się na sodę.

 

Kilka rad zapobiegawczych

Aby uniknąć tak nieprzyjemnego zapachu, trzeba przede wszystkim wybierać buty z dobrą wentylacją. Nie można nosić butów ciężkich i grubych, a już na pewno niedostosowanych do warunków atmosferycznych, jakie panują w danym momencie. Ważne jest również to, by nosić bawełniane skarpetki. Te skutecznie

wchłaniają pot ze stóp, co zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Skarpetki wykonane ze sztucznych materiałów są najgorszym wyborem, na jaki można się zdecydować. Nie tylko źle wchłaniają pot, ale również zdecydowanie zwiększają intensywność przykrego zapachu. Jeżeli natomiast nie uda się uniknąć tego efektu, pozostanie już tylko rozpocząć walkę z problemem zgodnie z powyższymi wskazówkami.

Odpowiedni wybór butów też jest ważny

Niektórzy, lekceważą wybór materiału, z jakiego są wykonane buty, decydując się na te, które dobrze wyglądają i są tanie. A przecież tak wiele zależy od jakości skóry lub materiałów skóropodobnych. Jedynie skóra naturalna współpracuje ze stopami i pozwala im normalnie oddychać. Sztuczne materiały negatywnie oddziałują na stopy, które zaczynają się pocić, a co za tym idzie, w bucie powstaje nieprzyjemny zapach. Tu ważny jest również krój i rodzaj buta. Jeżeli but składa się z kilku pasków, materiał nie jest tak istotny. Gdy zaś mowa o butach w pełni zakrywających stopę, lepiej jednak poszukać tych wykonanych z lepszych materiałów. Polecamy zajrzeć na www.buty360.pl gdzie zebrane są wszystkie buty z najlepszych sklepów w sieci.

Podsumowując, nieprzyjemny zapach wydobywający się z butów to bardzo krępujący problem. Dlatego każdy wolałby go uniknąć. W tej sytuacji trzeba po prostu wybierać odpowiednie buty i nosić bawełniane skarpetki, a kiedy już kłopot zacznie się nasilać, zdecydować się na zastosowanie co najmniej kilku metod umożliwiających skuteczne usunięcie zapachu. Dobrze jest wówczas mieć kilka par butów, aby cały czas nie chodzić w tych samych.