Cera łojotokowa to nie tylko zmora nastolatek z trądzikiem, ale również starszych kobiet. Może produkować dużo sebum przez cały czas, ale także może stawać się tłusta w określonych sytuacjach, na przykład zimą. Na szczęście z pomocą przychodzą specjalne kosmetyki matujące i akcesoria.

Jaki podkład matujący wybrać?

Najczęściej wybieranym kosmetykiem do makijażu twarzy przez panie jest podkład. W sprzedaży znajdziemy też podkład matujący, który oprócz wyrównania kolorytu skóry także zawiera składniki pochłaniające nadmiar sebum. Najlepszym wyborem są podkłady lekkie, beztłuszczowe, które nie blokują porów. Najlepiej nakładać je na dokładnie oczyszczoną skórę pokrytą kremem matującym czy nawilżającym.

Baza pod makijaż – matuje i wydłuża jego trwałość

Gdy twoja cera nie potrzebuje koloryzacji i ma ładny wygląd, ale przetłuszcza się, dobrym pomysłem będzie również zakupienie specjalnej bazy pod makijaż. Taka baza dzięki zawartości przezroczystych silikonów wygładzi skórę, zmatuje ją, zmniejszy widoczność porów i przedłuży trwałość całego makijażu.

Niezbędny puder matujący

Kosmetykiem niezbędnym dla kobiet z tłustą cerą jest też puder – może być on nałożony na podkład matujący lub na bazę czy na krem. W sprzedaży znajdziemy pudry w kamieniu i sypkie, które zawierają duże ilości składników wchłaniających sebum, na przykład kaolin, puder bambusowy, puder ryżowy. Dobre efekty mogą dać też modne obecnie kosmetyki mineralne, które również zalecane są do cery trądzikowej i problemowej.

Bibułki matujące warto mieć pod ręką

Jeżeli twoja skóra ma tendencję do świecenia się nawet po nałożeniu makijażu i chcesz, aby wyglądała świeżo przez cały dzień, warto kupić niedrogie bibułki matujące. Te małe chusteczki, gdy są przyłożone do skóry, natychmiast ściągają z niej nadmiar sebum bez niszczenia makijażu. W sprzedaży znajdziemy też bibułki z pudrem. Koszt to zwykle kilka złotych, dlatego warto je zakupić.