Kierunek i termin

Pierwszą kwestią, którą powinieneś przemyśleć jest termin i miejsce wypoczynku. Jeśli praca lub studia umożliwiają Ci wyjazd na urlop z dnia na dzień, warto wstrzymać się z rezerwacjami i czekać na oferty last minute. Jest to m.in. doskonała okazja na upolowanie tanich lotów czarterowych. W Twoim terminarzu już dawno wpisany jest wakacyjny urlop i musisz zaplanować swoje wakacje dokładnie w tych dniach? W tym wypadku zacznij organizować wyjazd jak najwcześniej. Powinieneś także rozważyć więcej niż jeden kierunek wczasów. Może się okazać, że dopasowanie terminu i wymarzonego miejsca pobytu będzie się wiązać z dużymi kosztami, a oferta miejsc noclegowych będzie ograniczona.

Do tej pory stawiałeś na wygodę i wybierałeś wyjazdy z biurem podróży? Dojazd do miejsca docelowego „na stopa”, noclegi w namiotach i przygotowywanie posiłków na palniku gazowym to nie Twoja bajka? Stawiając pierwsze kroki w samodzielnej organizacji wakacji od A do Z zdecyduj się na bezpieczne kierunki z szeroką bazą noclegową i dobrymi połączeniami komunikacyjnymi. Jeśli kierunek jest popularny, a tym samym dobrze opisany na blogach podróżniczych i w przewodnikach, łatwiej będzie Ci uzyskać informacje praktyczne o odwiedzanym miejscu i zainspirować się w planowaniu szlaku zwiedzania.

Najlepszymi kierunkami na odpoczynek będą Wyspy Kanaryjskie, kraje bałkańskie, Grecja, Malta i Włochy. Jeśli nastawiasz się na długie wędrówki i aktywność na łonie natury, polecamy Gruzję, Norwegię, Islandię i Szwajcarię. Ciekawą propozycją na wycieczki połączone ze zwiedzaniem są stolice europejskie np. Amsterdam, Paryż i Londyn.

Transport

Po wyborze kierunku i terminu wyjazdu przyszła pora na zaplanowanie dwóch najważniejszych elementów – transportu i noclegów. Jedna z najlepszych i najmniej ryzykownych opcji to zakup biletów na loty czarterowe. W cenie zazwyczaj zawarta jest także opłata za bagaż rejestrowany i ubezpieczenie, a komunikacja odbywa się bez przesiadek. Tanie loty oferuje kilka polskich biur podróży, w tym Itaka.

Najtańsze połaczenia można znaleźć bezpośrednio na stronach przewoźników (Ryanair, Wizzair, Easy Jet). Przy odrobinie cierpliwości i szczęścia upolujecie bilety do miast europejskich w cenach 19 – 200 zł w jedną stronę. Zwróćcie jednak uwagę na to, czy cena biletu powrotnego jest równie atrakcyjna, czy opcja zawiera opłaty lotniskowe i jaki bagaż możecie ze sobą zabrać.

Aby ułatwić swoje poszukiwania warto przeglądać strony polskich biur podróży i bieżące promocje, śledzić strony poświęcone tanim lotom oraz polubić profile tematyczne na Facebooku (np. Fly4Free lub Bookuj.to).

Samolot to oczywiście nie jedyny środek transportu. Jeśli nie masz nic przeciwko kilkunastu/kilkudziesięciu godzinom w trasie, możesz wybrać podróż autokarem. Z Polski do większości krajów europejskich kursują m.in. linie Eurolines, Sindbad czy Intercars. Inna opcja to podróż własnym samochodem. Warto przejrzeć także kursy na Blablacar.pl i propozycje na grupach tematycznych na Facebooku.

Co na miejscu – transport, noclegi, wyżywienie

Kolejne wyzwanie to organizacja pobytu. Na początku odpowiedz sobie na pytania, na czym najbardziej Ci zależy. Jeśli będziesz podróżować z miejsca do miejsca i w pokoju spędzać tylko kilka godzin, a chcesz maksymalnie ograniczyć koszty, pomyśl o noclegu w hostelu w pokojach kilkunastoosobowych lub zakwaterowaniu u prywatnych gospodarzy. Dla odważnych i oszczędnych ciekawą propozycją będzie też couchsurfing lub nocleg pod namiotem. Zależy Ci na prywatności, dobrych warunkach i wyżywieniu w cenie? Biuro podróży Itaka ma w swojej ofercie hotele z dojazdem własnym.

Możesz także rozważyć poszukanie noclegów już na miejscu. W takim wypadku warto zarezerwować przynajmniej jeden nocleg wcześniej, aby zapewnić sobie komfort psychiczny w podróży.

Kolejnym punktem, który trzeba uwzględnić w planie, jest transport w miejscu pobytu. Wybierając się na wakacje w kurorcie, z nastawieniem na odpoczynek, musisz pomyśleć wyłącznie o transporcie z lotniska. Jeśli podróżujesz ze znajomymi, a miejsce docelowe znajduje się blisko lotniska, możesz uwzględnić dojazd taksówką. W internecie znajdziesz też strony oferujące transfer. Planując wycieczkę objazdową, np. po jednej z Wysp Kanaryjskich lub greckich, najlepsza opcja to wynajem samochodu. Możesz zarezerwować go wcześniej np. na stronie http://samochody.itaka.pl .

A co z wyżywieniem? Możesz postawić na samodzielne gotowanie i część produktów wziąć ze sobą z Polski. Ta opcja ma sens, jeśli planujesz zakwaterowanie w pokoju z aneksem kuchennym. Pamiętaj jednak, że wakacje we Włoszech bez skosztowania tradycyjnej pizzy czy tiramisu sprawiają, że omija Cię część tamtejszej tradycji. Są rzeczy na których nie warto oszczędzać, dlatego przynajmniej jedną obiadokolację zaplanuj w miejscowej knajpce.