Zabierając się do zakupu kasku, warto poznać odpowiedzi na podstawowe pytania. Przygotowaliśmy więc zestawienie najważniejszych informacji, które każdy rowerzysta powinien posiąść:

1. Jak dobrać rozmiar kasku rowerowego?

Nawet najlepszy na świecie rowerzysta może mieć wypadek rowerowy – mówi specjalista ze sklepu rowerystylowe.pl. - Dlatego każdy powinien minimalizować ryzyko poważnego urazu poprzez noszenie kasku. Upadki z roweru aż w 3/4 przypadków kończą się urazem głowy!

Na samym początku musimy zastanowić się, jakiego typu ochrony szukamy. Na rynku możemy spotkać wiele różnych produktów: najpopularniejsze z nich to kaski miejskie, sportowe i do jazdy wyczynowej. Kask rowerowy musimy dobierać w zależności od stylu naszej jazdy (jazda miejska, rekreacyjna czy wyczynowa, po górskich szlakach).

Jak dobrać kask rowerowy? [3 rady eksperta]

Wśród rodzajów kasków wyróżniamy:

  • MTB (daszek na przedniej części, ma chronić oczy przed słońcem i ewentualnie gałęziami czy liśćmi),
  • kask rowerowy miejski (mniej opływowy kształt, mniej sportowy design),
  • kask szosowy (brak daszka, aerodynamiczny kształt skorupy, większe otwory wentylacyjne),
  • full face (kształtem przypomina kask motocyklowy),
  • kask typu orzeszek (cięższy, gorzej wentylowany, ale mocniejszy niż MTB i nie ogranicza widoczności jak full face).

Jeżeli chodzi o jazdę miejską, polecamy kaski miejskie i MTB – mówi ekspert z serwisu rowerystylowe.pl. – Z kolei dla osób, które stawiają na szybszą jazdę, a także jazdę w terenie, polecamy orzeszki i full face. Pamiętajmy, że nawet z pozoru niegroźny upadek może być tragiczny w skutkach, jeżeli nie będziemy nosili kasku.

Dopiero gdy dokonamy wyboru w tej kwestii, możemy zastanowić się nad rozmiarem kasku.

2. Jak dobrać rozmiar kasku rowerowego?

Kaski rowerowe muszą być wygodne. Aby dobrze dobrać ich rozmiar, najpierw należy zmierzyć obwód głowy, żeby wiedzieć, w obrębie jakich rozmiarów mamy się poruszać. Pamiętajmy jednak, że – podobnie jak w przypadku spodni czy butów – każda firma ma własną „rozmiarówkę”, dlatego nie sugerujmy się wyłącznie rozmiarem. Sprawdźmy również, czy dany rozmiar jest dedykowany naszej głowie. Pamiętajmy również, że kask rowerowy damski i męski będzie się od siebie różnić rozmiarówką!

3. Kask rowerowy z siatką czy zwykły?

Jak dobrać kask rowerowy? [3 rady eksperta]

Jeżeli mamy już wybrany rodzaj kasku i jego rozmiar, zastanówmy się nad tym, jak bardzo wentylowana ma być nasza głowa. Od tego zależy liczba otworów, które znajdą się w kasku. Im więcej otworów, tym głowa jest lepiej wentylowana. Pamiętajmy jednak, że nie w każdym kasku więcej otworów oznacza lepszy efekt. Przykładowo w kaskach full face, które są bardzo bezpieczne i dobrze chronią głowę, otworów będzie mniej – ale za to wytrzymałość takiego modelu będzie większa. Są to jednak kaski do jazdy ekstremalnej. Pamiętajmy też, że im więcej otworów, tym mniejszy komfort jazdy w deszczu (możemy osobno kupić nakładki do kasków, żeby zakryć otwory np. podczas jesiennej, deszczowej pogody). Zdecydowanie polecamy również kaski rowerowe z siatką, która zapewni nam odpowiedni przepływ powietrza, a także uchroni nas przed komarami czy innymi gryzącymi owadami, które mogą nas pogryźć zwłaszcza w terenach leśnych i górskich.

Im wyższa jakość kasku, tym większe nasze bezpieczeństwo. Właśnie dlatego na kaskach rowerowych nie należy oszczędzać – im lepszy kask, tym lepiej głowa będzie chroniona. Przed zakupem najpierw zmierzmy obwód głowy, żeby wiedzieć, jakiego rozmiaru szukać, a następnie zastanówmy się, do jakiej jazdy potrzebujemy kasku i jak bardzo chcemy chronić swoją głowę. Najpopularniejsze są kaski MTB i miejskie, ale jeżeli chcemy jeździć szybciej i np. w górach, wyczynowo, to polecane są kaski full face lub orzeszek. Dopiero po podjęciu tych decyzji zacznijmy przymierzać interesujące nas modele – dzięki temu będziemy w 100% pewni, że nasza głowa podczas wypadku będzie skutecznie chroniona.