Europejskie badanie przeprowadzone w kwietniu przez firmę Bilendi na zlecenie Procter&Gamble wykazało, że prasowanie jest jedną z najbardziej irytujących prac domowych. Aż 38% ankietowanych określiło tę czynność jako nielubianą i czasochłonną. Mało tego – za prasowaniem nie przepada aż 53% kobiet (według badania serwisu płatności automatycznych BM). Nic dziwnego, że na rynku pojawiają się urządzenia mające na celu przyspieszyć i umilić pracę. Dzięki temu już nie potrzebujemy nawet deski do prasowania, bo możemy prasować w pionie dzięki generatorowi parą, co jest bardzo przydatne przy zagniecionych zasłonach czy bluzkach na wieszakach. Jednak nie musimy sięgać po zaawansowane urządzenia – dzisiejsze żelazka są równie skuteczne i pozwolą cieszyć się gładką i niewymiętą tkaniną.

Czym różni się generator pary od żelazka?

Dzisiaj w gospodarstwach domowych możemy spotkać żelazka parowe – tradycyjne, w których prasowało się tylko stopą, odeszły już w niepamięć. Żelazko ma zbiornik z podgrzewaną wodą, która pod postacią pary zwilża powierzchnie ubrań, co ma ułatwić prasowanie. W tym rodzaju urządzenia para pełni funkcję wyłącznie dodatkową. Dzięki temu prasowanie przebiega szybciej, ponadto sama czynność jest bezpieczniejsza dla tkaniny, jednak należy pamiętać o nastawieniu programu przeznaczonego do danej tkaniny, ponieważ żelazko może przypalić materiał. To właśnie największy minus żelazka – za słaba temperatura utrudni prasowanie i nie pomoże pozbyć się zagnieceń, a nawet jak uda nam się wyprostować, to materiał może zaraz wrócić do stanu pierwotnego. Natomiast za mocna temperatura może nadpalić materiał.

Generator pary natomiast to urządzenie, w którym to para jest najważniejsza. Generowana jest w zewnętrznym bojlerze, transportowana potem przewodem do spodniej części żelazka i wyrzucana pod wysokim ciśnieniem. Para zmiękcza materiał i wnika głęboko we włókna, natychmiastowo wygładzając nawet najtrudniejsze zagniecenia. Dzięki temu, że ma wysoką temperaturę, działa dezynfekująco i oczyszczająco – usuwa resztki detergentów piorących, a także zabija bakterie. Należy przy tym pamiętać o zachowaniu ostrożności, nie należy kierować pary w swoją stronę czy w stronę domowników.

Co istotne, oba urządzenia mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje jak na przykład autowyłączanie po 30 sekundach nieaktywności, funkcje samoczyszczące i odkamieniające. Przewagą niektórych modeli generatorów pary jest automatyczne nastawianie jednej, odpowiedniej temperatury dla wszystkich tkanin, nie ma więc konieczności sortowania ubrań ze względu na ich specyfikę.

Poznaj moc generatora pary

Generator pary jest profesjonalnym urządzeniem zapewniającym imponujące rezultaty i szybkie prasowanie. Został stworzony z myślą o wszystkich tych, którzy nie lubią samej czynności, a także dla tych, którym ciężko wygospodarować chwilę na poradzenie sobie z górą zalegającego prania jak młode mamy czy zapracowani ojcowie. To właśnie moc pary jest tutaj najważniejsza. W sprzęcie do domowego użytku najczęściej para wytwarzana jest w zakresie od 4 do 6 barów, a im wyższa wartość, tym lepsze rezultaty prasowania. Na tym tle wyróżnia się generator pary Tefal Pro Express Ultimate, który pojawił się na polskim rynku w czerwcu. Poradzi sobie nawet z grubymi i trudnymi do rozprasowania tkaninami jak len czy bawełna, a to za sprawą fenomenalnego ciśnienia dochodzącego nawet do 8 barów i silnego uderzenia pary – do 600 g/min. Dzięki temu tkaniny są odpowiednio nawilżane, co zapewnia nawet dwukrotnie szybsze prasowanie i pozbycie się raz na zawsze irytujących zagnieceń. Więcej o żelazkach marki Tefal znajdziesz na stronie https://www.tefal.pl/Urz%C4%85dzenia-do-prasowania/c/linen%2Bcare.

Istotna jest również stopa. Powinna gładko i bez wysiłku sunąć po tkaninie, a jej czubek powinien się mieścić w przestrzeniach między guzikami, by również i tam wyprostować zagniecenie. Dobra stopa gwarantuje mniejsze prawdopodobieństw powstawania trudnych do wyrównania zaprasowań. Powinna się wyróżniać odpowiednią dystrybucją pary, tak na środku, jak i na bokach i czubku, co przełoży się na krótszy czas prasowania i mniejsze zmęczenie osoby prasującej. Tak na przykład generator pary Tefal wyposażony jest w odporną na zarysowania stopę Durilium AirGlid, a para wnika głęboko w wilgotną tkaninę, dzięki czemu nie trzeba stopy mocno przyciskać do materiału, by uzyskać zadowalający efekt.

Reasumując, generatory pary w porównaniu z tradycyjnymi żelazkami zapewnia lepsze efekty prasowania. Domowy generator poradzi sobie nie tylko z trudnymi zagnieceniami, ale także niechęcią do prasowania. Dzięki niemu stosy ubrań przestaną zalegać, a czynność prasowania skrócimy nawet o połowę. Dodatkowe funkcje w żelazkach zapewnią jeszcze lepsze rezultaty i pozwolą cieszyć się idealną gładkością tkanin, nawet tak grubych, jak ręczniki, obrusy czy zasłony. Najlepszą rekomendacją niech będzie opinia blogera Mr.Vintage, który od lat pracuje tylko z żelazkiem z generatorem pary i określa je mianem żelazka idealnego, dzięki któremu może w końcu swobodnie i samodzielnie prasować marynarki, klapy i mankiety, gdy wcześniej musiał oddawać je do profesjonalnego krawca (cały wpis: https://mrvintage.pl/2010/11/podsumowanie-testow-generator-pary-tefal.html).

Źródła:

  • https://kobieta.wp.pl/prasuj-w-pionie-i-poziomie-zelazka-i-parownice-kupisz-nawet-za-mniej-niz-200-zl-6222326404122753a
  • https://nt.interia.pl/news-tefal-pro-express-ultimate-generator-pary-dla-tych-co-nie-lu,nId,2594091
  • https://dom.wp.pl/koszula-idealna-najlepsze-zelazka-porady-i-technika-prasowania-6232590792234625a
  • https://www.lm.pl/aktualnosci/informacja/114736/generator_pary_a_tradycyjne_zelazko_-_co_wybrac_i_dlaczego
  • http://www.kurierlubelski.pl/dom/a/jak-wybrac-zelazko-parowe-do-prasowania-w-pionie-prasowanie-na-wieszaku,13305505/
  • https://mrvintage.pl/2010/11/podsumowanie-testow-generator-pary-tefal.html