Prezentujemy wypowiedź eksperta DELAWELL, jak należy zimą dbać o skórę dłoni.

Skóra dłoni jest bez przerwy poddawana niekorzystnym czynnikom atmosferycznym, jak słońce, mróz, wiatr oraz czynnikom chemicznym, takim jak mydła, detergenty. Prowadzą one do uszkodzenia płaszcza hydro-lipidowego, co z kolei powoduje napięcie skóry, jej wysuszanie i bolesne pęknięcia naskórka. W niskich temperaturach
membrany lipidów łatwiej zmieniają swoją strukturę przechodząc w układy żelowe – o słabszych właściwościach ochronnych. Skóra dłoni różni się znacznie swoją budową od skóry reszty ciała. Ma bardzo cienką tkankę podskórną, która niedostatecznie chroni przed urazami mechanicznymi. Pozbawiona jest też prawie całkowicie gruczołów łojowych, co redukuje wydzielanie sebum, które w sposób naturalny chroni nasze ręce przed przesuszeniem. W skórze zlokalizowanych jest wiele gruczołów potowych, które zwiększają utratę wody. Ta specyficzna budowa powoduje, że skóra dłoni jest bardzo delikatna i w okresie zimowym wymaga właściwej pielęgnacji, dostosowanej do indywidualnych potrzeb.
Jakie są podstawowe zasady zimowej pielęgnacji dłoni?
Podstawową zasadą w pielągnacji skóry dłoni jest stosowanie kosmetyków przeznaczonych do tego celu. Działanie ich związane jest z uzupełnianiem brakującego tłuszczu w warstwie rogowej z jednoczesnym wprowadzaniem surowców biologicznie aktywnych, w tym rozpuszczalnych w wodzie związków higroskopijnych. Do podstawowych zasad należy:

1. Moczenie rąk
Używamy delikatnego mydła żelu do namaczania o właściwościach nawilżających, wzbogaconego pewną ilością kremu lub olejków roślinnych, by zintensyfikować efekt pielęgnacyjny. Takie mydło natłuszcza naskórek, a jednocześnie nie zmienia odczynu pH skóry na zasadowy. Po umyciu dłonie należy osuszać, unikając wycierania.

2. Zastosowanie peelingów
Peeling do dłoni to kosmetyk wszechstronny. Nie tylko złuszcza naskórek, ale nawilża, odżywia i pobudza komórki do tworzenia nowego kolagenu i elastyny.
Peeling dobieramy w zależności od stanu skóry; jej grubości i zmian, jakie występują na skórze. W przypadku skór grubych, zrogowaciałych wskazane jest zastosowanie peelingów peelingów gruboziarnistych, np. z naturalnymi kwasami AHA (trzcina cukrowa, winogrona, marakuja, ananas), po którym skóra stanie się jaśniejsza, gładka i gotowa na dobroczynne działanie substancji zawartych w kremach. Jeżeli skóra jest mocno podrażniona, zaczerwieniona i napięta, używamy peelingu w formie żelu. W przypadku bolących pęknięć naskórka rezygnujemy z peelingu.

3. Zastosowanie masek, żeli i emulsji
Preparaty te dobieramy w zależności od stanu skóry i jej potrzeb. Najczęściej stosowanie są maski, w których składzie recepturalnym znajdują się większe ilości składników biologicznie aktywnych i odżywczych. Główną zasadą działania masek są środki zmiękczające skórę. Na powierzchni skóry tworzy się okluzyjny film lipidowy, który zmniejsza transepidermalną utratę wody, prowadzi do pęcznienia keratynocytów, zmniejszenia szczelin międzykomórkowych, a w efekcie – do utraty wilgoci. Dochodzą również do komórek warstwy rogowej, uzupełniają brakujące lipidy, działając przeciwzapalnie, zmniejszają produkcję oraz uwalnianie cytokin prozapalnych. Na rynku znajdują się też emulsje, w których fazą zewnętrzną jest woda. Preparaty tego typu są chętnie stosowane ze względu na to, że nie są tłuste i szybko ulegają wchłonięciu. W emulsji O/W faza wodna wchodzi w kontakt ze skórą, która pęcznieje, co powoduje, że skóra łatwiej przyswaja substancje aktywne za ich pomocą przenoszone. Coraz częściej produkuje się również preparaty pielęgnacyjne w postaci żeli. Szybko się wchłaniają, nawilżają, niekiedy lekko natłuszczają skórę. Za ich pomocą wprowadzane są do skóry substancje nawilżające, takie jak: witaminy, kwas hialuronowy, mocznik oraz inne substancje czynne, które wpływają na efekt wygładzenia, nawilżenia skóry, działają przeciwzapalniei kojąco.

4. Skórki i paznokcie
W trakcie pielęgnacji skóry dłoni nie zapominamy również o paznokciach i suchych skórkach okalających paznokcie. Już zastosowanie masek, kąpieli parafinowych i innych preparatów powoduje odżywienie, natłuszczenie i regenerację skórek i paznokci. Kiedy dochodzi do nadmiernego wysuszenia, łamliwości, rozdwajania i pękania paznokci, pielęgnacji dłoni musimy poświęcić więcej uwagi. Nie zaleca się kąpieli wodnych z dodatkiem mydeł przed zabiegiem manicure, ponieważ woda powoduje pęcznienie, a następnie wysuszenie paznokci. Do pielęgnacji zniszczonych paznokci oraz skórek warto stosować  specjalistyczne oliwki, które w swoim składzie
zawierają olej winogronowy, jojoba, rycynowy, witaminy. Na ich bazie można wykonać masaż wałów paznokciowych, podczas którego dojdzie do przekrwienia, dotlenienia oraz odżywienia nie tylko skórek, ale i samego paznokcia.

Rekomendujemy produkty z LINII ZŁOTA DELAWELL do pielęgnacji dłoni i stóp, do których należą: Złoty Krem, Złota Oliwka do Skórek i Paznokci oraz Złota Maska Bogata w Naturalne Ekstrakty.

Złoty Krem Bogaty w naturalne substancje aktywne do dłoni i stóp. Działa nawilżająco i odżywczo. Polecany na koniec zabiegu w gabinecie kosmetycznym lub do codziennej luksusowej pielęgnacji domowej. Stosowany w celu poprawienia stopnia nawilżenia i odnowy płaszcza hydrolipidowego. Codzienna pielęgnacja kremem redukuje uszkodzenia spowodowane np. promieniowaniem UV, niską temperaturą, detergentami, działając łagodząco, wygładzająco oraz lekko wybielająco. Witamina C zawarta w kremie jest promotorem syntezy kolagenu. Zwiększa gęstość skóry, działając w ten sposób odmładzająco.

Złota Oliwka Do Skórek i Paznokci bogata w pięć drogocennych olejów pochodzenia roślinnego to niezwykły produkt do pielęgnacji nie tylko paznokci, ale i skóry całej dłoni. Zawiera składniki niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania skóry. Jej stosowanie podczas zabiegów w gabinecie kosmetycznym oraz w pielęgnacji domowej pozwala uporać się m.in. z suchością, szorstkością, pękaniem wałów paznokciowych. Ze względu na zawartość witamin A, E, Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych pomaga w regeneracji skóry i płytki paznokcia. Oliwkę w gabinecie kosmetycznym możemy stosować na wiele sposobów np. w postaci ciepłej kąpieli oliwkowej, ciepłego kompresu, jako środek poślizgowy do masażu, jest również niezbędna w codziennej pielęgnacji domowej skóry dłoni i paznokci

Złota Maska Bogata w Naturalne Ekstrakty do dłoni, stóp i ciała ze względu na wysokiej jakości składniki min. miód, len, masło shea, naturalne oleje czy mocznik jest ekskluzywnym preparatem w terapii skóry suchej. Znajduje zastosowanie w zabiegach silnie regenerujących, odżywczych i odmładzających. Składniki ochronne takie jak alantoina, d-panthenol, pozwalają na zastosowanie maski w przypadku różnorodnych uszkodzeń naskórka np. otarć, podrażnień. W przypadku zabiegów w obrębie stopy ma to ogromne znaczenie, gdyż pozwala zabezpieczyć skórę po zabiegu. Po nałożeniu maski staje się ona wygładzona, napięta i zabezpieczona przed przykrym zapachem (cytrynian trójetylu).