I nie chodzi tylko o makijaż czy odpowiednie dopasowanie ubrań, bo jedną z najbardziej pracochłonnych czynności rano jest ułożenie fryzury tak, jak akurat mamy na to ochotę. Szczególnie wtedy, gdy mamy długie włosy, które nie wykazują chęci współpracy. Na całe szczęście istnieją suszarko-lokówki, które definitywnie rozwiązują ten problem, ale ponieważ jest ich obecnie w sprzedaży taka mnogość, trudno się zdecydować na tę jedną, jedyną, najbardziej dla nas odpowiednią.

Kilka porad

Pierwsza i najważniejsza rada brzmi: „zawsze dobieraj suszarko lokówkę do własnych potrzeb i nie zwracaj uwagi na cenę” – prawda jest taka, że kupujemy to urządzenie na lata, więc nie ma sensu przesadnie oszczędzać. Nie wybieraj więc sprzętu za kilkadziesiąt złotych, który się po pół roku rozpadnie i w międzyczasie zniszczy ci włosy tak bardzo, że nie doprowadzisz ich do ładu za zaoszczędzone w ten sposób grosze. O czym jeszcze musisz pamiętać wybierając lokówko-suszarkę?

*Koniecznie zwróć uwagę na to, by wybrany przez ciebie model miał odpowiednio wysoką moc oraz możliwość regulacji temperatury przynajmniej w podstawowym zakresie. Pamiętaj przy tym, że jeśli masz słabe, łamliwe włosy, to wysoka moc suszarko-lokówki sprawi, że będzie się ona szybko nagrzewać, ale najlepiej byłoby pracować na niższej niż maksymalna temperaturze. W ten sposób nie pogorszysz stanu swoich włosów próbując ułożyć wymarzoną fryzurę.

*Krótki poradnik temperaturowy wygląda następująco: dla włosów cienkich, podatnych na zniszczenie najlepiej sprawdzą się zakresy od 100 do 170 stopni Celsjusza. Włosy normalne i farbowane bez problemu wytrzymają układanie fryzury w temperaturach od 150 do 170 stopni. Najwyższe wartości, czyli od 170 do 200 stopni Celsjusza, są przeznaczone do układania włosów grubych i gęstych, które w niższych temperaturach po prostu słabo się modelują.

*Bardzo ważna jest też powłoka zastosowana przez producenta w urządzeniu – doskonale do codziennego stosowania sprawdzają się powłoki ceramiczne (są w nie wyposażone na przykład popularne i dobre jakościowo suszarko lokówki Rowenta). Dzięki takiej powłoce włosy nie ulegają skołtunieniu, są gładkie i błyszczące, nie będą się również rwać podczas modelowania.

*Kolejną przydatną (można nawet powiedzieć, że niezbędną) funkcją jest jonizacja (dostępna np. w lokosuszarce Rowenta CF8252). Dzięki niej nie tylko szybciej ułożysz fryzurę, ale również unikniesz nieprzyjemnego i szczególnie irytującego przy modelowaniu zjawiska elektryzowania się włosów. Jonizator podczas pracy uwalnia niewielkie ładunki elektrostatyczne o ujemnym ładunku (jony), które osiadając na włosach neutralizują nagromadzone na nich ładunki dodatnie, które powstają podczas suszenia gorącym powietrzem. Dodatkowym zyskiem funkcji jonizacji jest zmiękczenie włosów i wygładzenie ich powierzchni, co sprawi, że będą bardziej lśniące.

*Warto również pamiętać, że im większy zestaw końcówek dołączonych do lokówko-suszarki, tym większą liczbę różnych fryzur będziesz w stanie wykonać. Oczywiście istnieją pewne ograniczenia, bo klasycznych fal nie da się żadną lokówkosuszarką wykonać, ale zestaw minimum powinien zawierać dużą i małą szczotkę, koncentrator (umożliwia łatwiejsze podsuszenie włosów podczas stylizacji dzięki skupieniu strumienia powietrza) oraz końcówka grzebieniowa.

*Niektóre lokosuszarki posiadają również opcję zimnego nawiewu i dobrze się właśnie w taką zaopatrzyć. Dlaczego? Ponieważ chłodne powietrze jest nieporównanie mniej szkodliwe dla włosów, jeśli więc twoje włosy są kruche, łamliwe i zniszczone, to bezapelacyjnie powinnaś suszyć je po umyciu w sposób naturalny. A jeżeli nie masz na to czasu, to rozwiązaniem jest właśnie zimny nawiew w suszarce lub lokówko-suszarce. Plusem stosowania tego rodzaju nawiewu przy modelowaniu jest większy blask i gładkość włosów oraz lepsze utrwalenie całej fryzury, a ponadto zmniejszenie potliwości skóry głowy.

Solidną lokosuszarkę można kupić już za nieco ponad 120 złotych (tyle kosztuje wspomniana już wyżej Rowenta CF8252), widać więc wyraźnie, że dobra suszarko-lokówka wcale nie musi być bardzo droga. Warto natomiast jej zakup dobrze przemyśleć, ponieważ każda z nas ma różne włosy i różne potrzeby związane z ich układaniem. Właściwie dobrana lokówko-suszarka Rowenta na pewno pomoże szybciej ułożyć włosy rano, gdy się spieszymy do pracy i sprawi, że każdego dnia będziemy mogły zaskoczyć wszystkich nową, piękną fryzurą!