Jak to działa?

Podstawę działania laserów stanowi selektywna fototermoliza. Zasada działania tych urządzeń opiera się na niszczeniu struktur włosa oraz mieszka włosowego przy wykorzystaniu promieniowania fal różnej długości. Promieniowanie to niszczy komórki macierzyste, które znajdują się w mieszku włosowym, zapobiegając tym samym ponownej regeneracji włosa oraz jego odrastaniu. Wnika ono w głąb skóry i jest absorbowane selektywnie przez melaninę, która znajduje się w komórkach tworzących łodygę włosa, dlatego też, gdyby włosy nie zostały dokładnie ogolone przed zabiegiem, uległby spaleniu. Promieniowanie absorbują również komórki barwnikowe, które znajdują się w mieszku włosowym w pobliżu macierzystych komórek włosa, co prowadzi do termicznego uszkodzenia i w efekcie – zniszczenia komórek macierzystych włosa.

Dlaczego jeden zabieg nie wystarczy?

Ze względu na to, że znaczna część mieszków włosowych, które znajdują się w skórze pozostaje w okresowym uśpieniu (w telogenie – fazie spoczynku), stąd też brakuje w nich wystarczającej ilości melaniny, by uzyskać trwałe zniszczenie. Stanowi to podstawową przyczynę prowadzącą do konieczności kilkakrotnego powtarzania zabiegów. Po zastosowaniu lasera wszystkie włosy wypadają, gdyż zostały one spalone (ogrzane), jednakże ilość włosów usuniętych na stałe odpowiada ilości włosów, u których zostały zniszczone komórki macierzy (zazwyczaj jest to 30-40 %). Ze względu na to następny zabieg należy wykonać w takim odstępie czasu, aby włosy nieusunięte zregenerowały się na tyle, by został utworzony trzon włosa jednocześnie trwającego w fazie anagenu. Zwykle jest to od 4 do 6 tygodni po pierwszym zabiegu (jeżeli jest to miejsce, w którym włosy regenerują się szybciej, np. ramię, wówczas zabieg należy wykonać wcześniej). Aby skutecznie usunąć włosy metodą laserową lub IPL, wystarczą 3-4 zabiegi w zależności od miejsca (w niektórych miejscach może być ich więcej), jest to jednak kwestia indywidualna.

Czy zabiegi dają gwarancję skuteczności?

Lasery nie dają pewności, że nawet po wykonaniu pełnego cyklu zabiegów nastąpi całkowite usunięcie owłosienia w żądanym miejscu, bo na skuteczność wpływa wiele czynników indywidualnych dla każdego organizmu. Są one jednak skuteczne, ponieważ najczęściej redukują zbędne owłosienie do ilości przekraczającej 90 % wyjściowej ilości włosów, a te, które pozostają, są mniej widoczne, delikatniejsze.

Warunkiem powodzenia kuracji jest wykorzystanie do zabiegu odpowiednich urządzeń, które zapewniają efekt i bezpieczeństwo. Najlepiej sprawdzają się tu lasery diodowe. Bardzo ważne jest również to, by podczas zabiegu zastosować odpowiednio dobrane parametry (np. użycie zbyt małej gęstości energii sprawi, że efekt będzie niezadowalający nawet po zastosowaniu 10 zabiegów). W miarę upływu czasu mieszki włosowe mogą się w pewnym stopniu zregenerować, stąd też może dojść do konieczności powtórzenia pojedynczego zabiegu po roku lub 2 latach.