Oczyszczanie przede wszystkim!

Cera trądzikowa ma skłonność do przetłuszczania się, a otwarte pory chętniej gromadzą zabrudzenia i tłuszcz. To niestety bezpośrednie przyczyny powstawania wyprysków i krostek. Dlatego najważniejszym elementem każdej pielęgnacji w kuracji trądziku jest właśnie oczyszczanie.

Tego rytuału nie możesz zaniedbać ani rano, ani wieczorem. Usunięcie makijażu płynem micelarnym to dopiero pierwszy krok. Będziesz potrzebować jeszcze produktów, które oczyszczają pory, usuwają nadmiar sebum i niwelują jego wydzielanie (na przykład pianka do mycia twarzy oczyszczająca pory Under Twenty). Po ich zastosowaniu dokładnie umyj twarz wodą i wytrzyj ręcznikiem papierowym, delikatnie dociskając go do twarzy. Stosowanie jednorazowych ręczników powstrzyma roznoszenie się bakterii znajdujących się w wypryskach.

Na koniec codziennego rytuału oczyszczania przejedź twarz wacikiem nasączonym tonikiem . Zwęzi pory, usunie sebum, znormalizuje pH skóry, a tym samym zahamuje występowanie pryszczy.

Nie bój się peelingu

Nie wiadomo, dlaczego rozpowszechnił się mit, że cera trądzikowa nie lubi peelingu. Nic bardziej mylnego! Peeling to podstawowy zabieg oczyszczający, dlatego właśnie ten rodzaj skóry go bardzo potrzebuje. Usuwanie martwego naskórka i zabrudzeń sprawia, że zaskórniki pojawiają się o wiele rzadziej. Efekt peelingu jest widoczny od razu – skóra jest dogłębnie oczyszczona, gładsza, o wiele lepiej się prezentuje, a ty od razu czujesz się piękniej!

Aby jednak był skuteczny, kosmetyk musi być odpowiednio dobrany. Faktycznie w tym wypadku musisz bardzo dokładnie przeanalizować skład produktów. Powinny zawierać kwasy owocowe lub salicylowe, ponieważ mają działanie antybakteryjne. Na dodatek warto sprawdzić, czy kosmetyk zawiera witaminy i minerały przyspieszające gojenie się skóry – na przykład cynk, witaminę E czy witaminę PP (która dodatkowo zmniejsza przebarwienia).

Nawilżaj, nawilżaj i jeszcze raz nawilżaj

Cera trądzikowa i ze skłonnością do przetłuszczania się potrzebuje odpowiedniego nawilżania. Chociaż może wydawać się „mokra”, tak naprawdę jej komórki czasami bywają przesuszone. Wtedy skóra nie może działać prawidłowo, naskórek szybciej obumiera, a skóra gorzej chroni się przed czynnikami zewnętrznymi. Zadbanie o nawilżenie to sposób na utrzymanie jej w odpowiedniej kondycji.

Nie może być to oczywiście bardzo tłusty krem – musisz dobrać coś odpowiedniego do swojego rodzaju skóry. Delikatne emulsje, które nie zatkają porów – to właśnie to, czego potrzebuje twoja twarz.

Trądzik – wróg, który lubi powracać

Teoretycznie trądzik, zwłaszcza na twarzy, nie jest trudny do usunięcia. Wystarczą bardzo duże pokłady cierpliwości i odpowiednio dobrana pielęgnacja, aby dało się pozbyć nieprzyjemnych pryszczy. Ale niestety – twarz jest ciągle narażona na działanie czynników zewnętrznych, które mogą potęgować problem.

Dlatego nawet po wyleczeniu trądziku nie możesz zapomnieć o odpowiedniej pielęgnacji. Dogłębne oczyszczanie i nawilżanie to podstawa. Nie możesz zrezygnować także z toników, a raz w tygodniu musisz znaleźć czas na peeling. To najlepszy sposób, by trądzik zniknął na długo!