Domowe biuro, gabinet, pokój ucznia – powinny być funkcjonalne, ergonomiczne, a także miłe dla oka. Jak pogodzić te wszystkie elementy? Na szczęście trendy w projektowaniu biurek uwzględniają zasady ergonomii oraz fakt, że praca siedząca ma coraz silniejszy wpływ na nasze zdrowie. Według danych zgromadzonych przez GUS 59% osób dorosłych deklaruje, że występują u nich przewlekłe dolegliwości zdrowotne. Ból pleców wymieniany jest wśród nich najczęściej i dotyka co 4/5 osobę dorosłą (źródło: Zdrowie i zachowanie zdrowotne mieszkańców Polski w świetle Europejskiego Ankietowego Badania Zdrowia (EHIS), GUS, grudzień 2015). Niektóre statystyki wskazują nawet, że na ból pleców skarży się aż 80% Polaków. Dlatego najistotniejszą kwestią braną pod uwagę przy zakupie biurka powinna być ergonomia. Nie oznacza to jednak, że musimy zapomnieć i o innych elementach.

Ergonomia – dopasuj biurko do siebie

Podczas pracy przy komputerze męczą się plecy i nadgarstki. Pierwszą rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę przy zakupie biurka, jest zatem wysokość blatu. Powinna umożliwiać wykonywanie pracy w naturalnym położeniu rąk – kąt między przedramieniem a ramieniem ma wynosić 90°. Standardowe biurko posiada blat na wysokości 72-75 cm. Osoba wysoka potrzebuje jednak blatu położonego na innym poziomie – np. 80 cm, a nawet 85 cm, u osób niższych sytuacja wygląda z kolei odwrotnie. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się biurka z regulowaną wysokością blatu – dostępne np. w ofercie AJ Produkty. Prosta w obsłudze elektryczna regulacja pozwoli dobrać wysokości blatu optymalną do wzrostu siedzącego, a także przystosować biurko do pracy stojącej. Taki mebel to również świetne rozwiązanie dla nastolatków. Jeśli decydujemy się na specjalne biurko komputerowe, zwróćmy uwagę na kilka cech. Po pierwsze, według najnowszych badań biurka z wysuwaną półką na klawiaturę nie są najlepszym rozwiązaniem dla osób spędzających dużo czasu przy nich – pisanie na klawiaturze położonej na blacie obciąża bowiem kręgosłup mniej niż umieszczenie jej na półce pod blatem. Dobrze natomiast, aby biurko miało wyprofilowaną przednią krawędź – by podczas pracy można było wsunąć się w miarę głęboko pod blat i oprzeć nadgarstki, a nawet i przedramiona, na nim.

Nowoczesne biurko – minimalistyczne czy designerskie?

Osoby, które pracują głównie przy komputerze i nie potrzebują miejsca na liczne papiery, teczki, segregatory bądź bogatą literaturę pomocniczą, powinny zwrócić uwagę na biurka minimalistyczne, np. w stylu skandynawskim. Na blacie bez problemu postawimy monitor i klawiaturę czy, w razie potrzeby, papier oraz artykuły piśmiennicze. Biurka takie nie są pozbawione przestrzeni na potrzebne materiały i akcesoria, natomiast często są one sprytnie ukryte – np. w szufladach pod blatem, w bocznej partii biurka czy w „skrytkach” w niszach w tylnej części blatu. Najprostsze modele biurek oferują na tyle dużo przestrzeni pod blatem, że z powodzeniem zmieści się tam np. praktyczny kontenerek na kółkach. Biurka te są utrzymane w jasnych kolorach (jasne odcienie drewna, biel, szarości) i sprawiają wrażenie lekkich. Możemy znaleźć w tej kategorii również bardzo pomysłowe rozwiązanie, takie jak biurko przypominające drabinkę, której największym „schodkiem” jest blat, a kolejnymi – półki. Jest to oczywiście biurko przeznaczone do postawienia przy ścianie.

Innymi ciekawymi pomysłami proponowanymi przez projektantów mebli są biurka nawiązujące do trendów „eko” – np. z drewna odzyskanego czy z palet (zwykle pomalowane w ciekawy sposób bądź po prostu przy pomocy jasnej farby). Wkomponowywanie elementów naturalnych w biurka i ogóle w przestrzeń roboczą to jeden z wiodących trendów w wystroju. Interesujące są także połączenia drewna lub płyty laminowanej i metalu czy metaloplastyki, a także metalowego szkieletu i blatu ze szkła hartowanego.

Biurka narożne – idealne do home office

Biurko narożne – czy to w stylu skandynawskim, czy klasyczne drewniane, czy też nowoczesne – to świetne rozwiązanie dla osób, które muszą na przykład wygospodarować sobie przestrzeń roboczą w części pomieszczenia, które nie może być w całości przeznaczone na domowe biuro. Ustawienie takiego biurka w rogu pokoju wytworzy niewielką przestrzeń do pracy. Jeśli zagospodarujemy ją kilkoma innymi elementami, umiejętnie oddzielimy to domowe biuro od strefy wypoczynkowej, np. salonu. Biurko narożne z jednej strony oferuje sporo miejsca do pracy przy komputerze, z drugiej – na przechowywanie materiałów, segregatorów, książek i innych potrzebnych w pracy rzeczy. Boczne moduły lub jeden z modułów zazwyczaj tworzą bowiem niewielki regał bądź wygodnie dołączone szafki i półki. Nie zajmują jednocześnie przestrzeni pod blatem komputerowym.

Biurka do zadań specjalnych

Biurka, których konstrukcja umożliwia nie tylko regulowanie wysokości blatu, ale także jego kąta nachylenia, powinny przyciągnąć uwagę wszystkich projektantów, architektów oraz rysowników. Znacznie ułatwiają pracę modele kreślarskie posiadające półkę pod blatem czy specjalne miejsca na różnego rodzaju przybory.

Odrębne biurka zostały zaprojektowane także dla pasjonatów gier. Producenci takich mebli przykładają dużą wagę do charakterystycznych „gamerskich” dekoracji, ale nie tylko. Interesującą propozycją jest biurko w kształcie litery „L” z półką podblatową – posiada ono sporą powierzchnię na rozmaite akcesoria, nie zajmuje dużo przestrzeni, a tworzy jednocześnie dogodne miejsce dla dwóch graczy. Gracze, ale i graficy komputerowi, docenią też biurka z półką na dodatkowy monitor.

Producenci biurek oferują nam obecnie liczne, różnorodne i funkcjonalne modele. Zwracają też uwagę na zasady ergonomii, tak istotne w społeczeństwach, w których jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych są bóle kręgosłupa.