- Wypełniacze – jak sama nazwa wskazuje – służą wypełnieniu zmarszczek, objętości policzków pozbawionych podskórnej tkanki tłuszczowej, zbyt wąskich ust. Czy takie samo zastosowanie znajdują wypełniacze biostymulujące?

Wypełniacze biostymulujące to stale poszerzająca się grupa preparatów, które pełnią funkcję tradycyjnych wypełniaczy, czyli umożliwiają przywrócenie pożądanej objętości poszczególnym elementom twarzy. Nowa generacja wypełniaczy może jednak jeszcze więcej – mowa o biostymulacji skóry. W przypadku tego typu preparatów mówimy zatem o działaniu dwutorowym. Z jednej strony – wypełniacze te pozwalają uzyskać natychmiastowy efekt usuwanie zmarszczek https://neonia.com.pl/problem-zabieg/usuwanie-zmarszczek/, który zauważalny jest natychmiast do zabiegu Aaz drugiej – uzyskać można długotrwały efekt biostymulacji skóry, dzięki czemu efekty zabiegu utrzymują się przez wiele miesięcy. Degradacja preparatu i jego zanikanie z miejsca iniekcji następuje po kilku miesiącach, jednak dzięki pobudzeniu syntezy włókien kolagenu i elastyny powstaje naturalny implant, który zapewnia zwiększenie gęstości skóry, jej wygładzenie i ujędrnienie.

- Jakie wypełniacze biostymulujące są obecnie stosowane?

W klinikach medycyny estetycznej obecnie stosowane są takie wypełniacze najnowszej generacji jak hydroksyapatyt wapnia, polikaprolakton czy atelokolagen. W związku z tym, że oferta wypełniaczy stale się poszerza, konieczne jest zachowanie czujności – na rynku nie brakuje bowiem wypełniaczy wątpliwej jakości, które w ogóle nie powinny być stosowane. Decydując się na zabieg z wypełniaczami należy zwrócić uwagę na to, czy preparat ma odpowiednie certyfikaty i spełnia wysokie wymagania stawiane wyrobom medycznym. W przypadku wymienionych wypełniaczy warto postawić na renomowane marki – hydroksyapatyt wapnia znajdziemy w preparatach Crystalis i Radiesse, atelokolagen – w preparacie Linerase, natomiast polikaprolakton – w produkcie Ellanse.

- Przejdźmy zatem do omówienia właściwości poszczególnych wypełniaczy biostymulujących. Czym wyróżnia się hydroksyapatyt wapnia?

Hydroksyapatyt wapnia to naturalny związek wchodzący w skład tkanki łącznej. Preparaty z hydroksyapatytem wapnia zawierają 33% lub 55,7% związku aktywnego. Hydroksyapatyt wapnia ulega biodegradacji po około 3 miesiącach, ale biodegradacji preparatu towarzyszy jednoczesna synteza włókien kolagenowych. Oznacza to, że wraz z degradacją preparatu nie dochodzi do ponownego uwidocznienia zmarszczek, a efekty zabiegu utrzymują się przez dwa lata. Dla porównania – efekty wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym utrzymują się przez 6-9 miesięcy. Ale za to kwas hialuronowy można stosować w okolicy oczu i ust https://neonia.com.pl/problem-zabieg/powiekszanie-ust-krakow/ oraz na czole, czego nie można powiedzieć o hydroksyapatycie wapnia.

- A jak długo utrzymuje się efekt zabiegu Linerase?

Atelokolagen zawarty w preparacie Linerase to biokompatybilna postać kolagenu o działaniu biostymulującym oraz bioregeneracyjnym. Atelokolagen pozbawiony jest właściwości alergennych, zatem jego stosowanie jest całkowicie bezpieczne. Wypełnienie zmarszczek atelokolagenem skutkuje wygładzeniem skóry, ujędrnieniem jej, a także redukcją blizn zanikowych (potrądzikowych, rozstępów), a także odmłodzeniem szyi czy dłoni. Preparat można stosować profilaktycznie już po 25 roku życia w celu zwiększenia gęstości skóry i zniwelowania pierwszych oznak jej starzenia się, a także spowolnienia pojawiania się kolejnych zmarszczek. Efekty zabiegu utrzymują się od 6 do 12 miesięcy.

- Dla kogo przeznaczony jest zabieg Ellanse?

Preparat Elllanse zawiera polikaprolakton, czyli mikrosfery związku aktywnego zawieszone w żelowym nośniku. Mikrosfery polikaprolaktonu nie ulegają biodegradacji i nie zmniejszają swojej masy cząsteczkowej, stanowiąc swoiste rusztowanie dla nowo powstałych włókien kolagenowych. Preparat Ellanse dostępny jest w czterech wariantach różniących się długością łańcucha polimerowego, co przekłada się na czas utrzymywania się efektu końcowego. Ostrzykiwanie zmarszczek polikaprolaktonem może zapewnić efekt utrzymujący się nawet do 3 lat.

- Czy wszystkie zabiegi z wypełniaczami wyglądają podobnie?

Istotą wygładzania zmarszczek wypełniaczami jest wprowadzenie niewielkiej ilości wypełniacza wzdłuż zmarszczki, co zapewnia natychmiastowy efekt wygładzenia skóry, Wypełniacze mogą być także wprowadzane w okolice blizn zanikowych, wypełniając ubytek tkanki. Zabiegi z wypełniaczami służą także wymodelowaniu owalu twarzy https://drkopycinska.krakow.pl/zabiegi/wolumetria-twarzy/ i korygowaniu kształtu podbródka, policzków czy żuchwy. Wypełniacze mogą być stosowane nie tylko na twarzy, ale także w celu odmłodzenia szyi i grzbietów dłoni. Zabieg trwa około kilkudziesięciu minut i wymaga znieczulenia kremem. Po zabiegu warto zadbać o łagodną pielęgnację skóry, a także unikać spożywania alkoholu, intensywnego wysiłku fizycznego oraz ekspozycji na słońce czy korzystania z sauny.

- Czy każdy może poddać się zabiegom z wypełniaczami biostymulującymi?

Wypełniacze biostymulujące mogą być wykonywane u każdej osoby, która pragnie zredukować już widoczne oznaki starzenia się skóry oraz spowolnić ich pogłębianie się. Należy jednak mieć na uwadze, że istnieje kilka przeciwwskazań do zabiegu. Najważniejsze z nich to uczulenie na jakikolwiek składnik preparatu, infekcje skórne bądź stany zapalne w miejscu iniekcji. Inne przeciwwskazania to choroby autoimmunologiczne lub nowotworowe, a także niewyrównana cukrzyca.