Mamo, kup mi…

Każdy rodzic w pewnym momencie musi zmierzyć się z twardą rzeczywistością – dziecku nie da się dać wszystkiego. Nawet, jeśli stać Cię na większość zachcianek syna czy córki, kupowanie im każdej rzeczy, jakiej chcą nie jest edukacyjne i w dalszej perspektywie – dobre dla nich samych. Musisz nauczyć się sztuki wyboru, pertraktacji, a także przewidywania. Czy Twoje dziecko na pewno będzie korzystało z tej zabawki, czy na pewno potrzebuje już komputera, czy nowej gitary nie odłoży w kąt po tygodniu i już nigdy do niej nie wróci? Niektóre pasje mogą się rozwijać i możesz obserwować, czy rzeczywiście dziecko przejawia do nich nie słomiany zapał, ale cierpliwość i konsekwencję. Jak jest z fotografią?

Aparat czy smartfon – jak rozpoznać małego fotografa

Jak rozpoznać małego fotografa

Jeśli masz aparat rodzinny łatwo będzie rozpoznać dziecko, które bez reszty oddaje się pasji robienia zdjęć. O ile może z niego korzystać. Jeśli tak, to prawdopodobnie najczęściej znajduje się w rękach syna lub córki ogarniętych sztuką fotografii. Kiedy patrzysz na rodzinne zdjęcia – kto jest ich najczęstszym autorem? Czy Twoje dziecko znika na długie godziny z aparatem, na którego karcie znajdujesz potem ciekawe ujęcia otoczenia? Jeśli Twój syn lub córka sami z siebie zabieraj ą sprzęt na wycieczki i fotografują nie tylko rodzinę, ale i każdy interesujący szczegół i zdarzenie, możesz mieć pewność, że to prawdziwe hobby.

Smartfon nie tylko do selfie?

Jeśli nie macie aparatu, za to Twoje dziecko posiada oczywiście smartfona, ta sama reguła może dotyczyć sposobu, w jakim z niego korzysta. Często widzisz je wymierzające mały obiektywik w dal? Jeśli smartfon służy Twojej córce nie po to, żeby robić zdjęcia jedynie sobie (chociaż niech nie zwiedzie Cię mit, że selfie to jedynie objaw próżności), a chętnie służy jej do dokumentowania rodzinnych imprez i wycieczek, niech nie zdziwi Cię jej pomysł na prezent pod choinkę. Być może to czas, żeby dać dziecku lepszy aparat. Jeśli nie jesteś pewien, że to ma sens, możesz wypożyczyć sprzęt i zobaczyć, czy córka lub syn chcą się nim „bawić”.

Aparat czy smartfon – jak rozpoznać małego fotografa

Wiek młodego fotografa

O ile możesz całkiem zaufać dziecku, które wchodzi już w nastoletni wiek, w kwestii wyboru jego hobby czy pasji, o tyle nieco trudniej jest z młodszymi pupilami. Często zdarza się, że takiemu podopiecznemu nie chcesz jeszcze powierzać smartfona. Są jednak specjalne aparaty dla dzieci, które pomogą Ci rozpoznać przyszłe zainteresowania małego człowieka. Taki sprzęt jest wzmocniony i odpowiednio dopasowany do zamaszystego stylu bycia maluchów. Jeśli taki aparat nie będzie tylko kolejną zabawką, która szybko trafi w kąt, możesz mieć nadzieję, że dziecko zostanie fotografem!

Zobacz, jak wybrać aparat dla dziecka (kiedy już wiesz, że smartfon mu nie wystarczy).