Tradycyjnie czy nowocześnie? Pomysły na ozdoby świąteczne do domu

Zbliżające się święta Bożego Narodzenia wprawiają wszystkich w wyjątkowy klimat. Można go zaakcentować we własnym domu, za pomocą różnego rodzaju ozdób. Atmosferze świąt sprzyjają liczne świece, bombki, girlandy świetlne, łańcuchy, sztuczny śnieg i mnóstwo innych elementów, z których można wyczarować oryginalne dekoracje. Poniżej 7 inspirujących pomysłów na to, jak podkreślić świąteczny klimat we własnym domu:

1. świecznik

Dekoracja ze świec to bardzo praktyczna ozdoba, która przyda się w każdym domu, ponieważ nie tylko dobrze wygląda, ale też spełnia określoną funkcję. Światło świec w zimowy wieczór z powodzeniem może zastąpić tradycyjne żarówki, tworząc niepowtarzalny klimat. Pomysłów na własnoręcznie stworzone świeczniki jest wiele. Jednym z najciekawszych i najprostszych rozwiązań jest wykorzystanie metalowej tacy. Wystarczy rozstawić na niej świece o różnej wielkości i obficie rozsypać sztuczny śnieg, gdzieniegdzie uzupełniony, np. kryształkami. Ciekawie prezentuje się również choinkowy łańcuch z drobnych, połyskujących kuleczek, który oplata świece u ich podstawy, natomiast zamiast sztucznego śniegu można wykorzystać piórka. Jeśli całość zostanie utrzymana w bieli i srebrze, będzie stanowić subtelną i niezwykle elegancką ozdobę, która może stać w każdym miejscu w domu – na stole, parapecie czy komodzie.

2. wieniec na drzwiach

Tego rodzaju dekoracja jest bardzo mocno kojarzona z Bożym Narodzeniem. Świerkowy wieniec ze świątecznymi ozdobami zawiesza się przede wszystkim na drzwiach wejściowych, od zewnątrz, ale z powodzeniem można go wykorzystać również we wnętrzach. Do wykonania bożonarodzeniowego wieńca potrzebny jest podkład w kształcie koła – słomiany albo z gałązek iglaków, które mogą być naturalne lub sztuczne. Dalsza część zależy od własnej inwencji twórczej, ponieważ do wieńca można przymocować niemal wszystko – szyszki, bombki, łańcuchy choinkowe, kokardy i wiele innych ozdób. Część z nich można pomalować sprayem, np. szyszki, które dzięki temu staną się złote albo srebrne, przez co zyskają na szlachetności. Wiele gotowych wieńców bożonarodzeniowych można znaleźć też w sklepach.

3. kominek

Posiadacze kominków, szczególnie tych tradycyjnych, mogą pomyśleć o nich w kontekście oryginalnej dekoracji domu. Wystarczy odpowiednio go zaaranżować, aby stworzyć świąteczny klimat. W tym celu przydadzą się łańcuchy choinkowe, bombki i wstążki, które w dowolny sposób można przymocować do kominka. Najpopularniejszą formą dekoracji jest zawieszenie girlandy w postaci łańcucha albo świerkowej gałązki, do której wystarczy przymocować inne dekoracje. Bardzo ciekawym pomysłem, który doskonale prezentuje się w nowoczesnych wnętrzach, jest zawieszenie na całej długości obudowy kominka bombek przymocowanych do wstążek. Tego rodzaju dekoracja w połączeniu z blaskiem ognia stworzy niepowtarzalny charakter świąt Bożego Narodzenia.

4. schody

Każdy, kto posiada dom z piętrem, powinien pomyśleć o udekorowaniu schodów. Choć w pierwszej chwili taki pomysł może wydać się mało atrakcyjny, w rzeczywistości robi ogromne wrażenie. Wokół barierki wystarczy owinąć łańcuch choinkowy i co kilkanaście centymetrów doczepić do niego bombki oraz wstążki. W ten sposób można również udekorować barierkę bez użycia łańcucha. Natomiast, na każdym stopniu warto postawić świece w dużych, przezroczystych wazonach albo specjalnych świecznikach, ażurowe latarenki i świąteczne figurki, np. porcelanowego renifera albo drewniane, miniaturowe choinki. Zamiast wykorzystania tradycyjnego łańcucha można zdecydować się na girlandę z piór albo świerkowych gałązek. Ze względu na wielkość takiej dekoracji, może ona stanowić główny punkt w domu, oczywiście zaraz obok choinki.

5. dekoracje okien

Okna i parapety to doskonałe miejsca do stworzenia prawdziwie bożonarodzeniowych dekoracji. Ozdoby świąteczne w tym miejscu mogą składać się z bombek zwisających na dekoracyjnych wstążkach bezpośrednio z karnisza. Warto również pomyśleć o przymocowaniu ozdób do firany, np. filcowych płatków śniegu albo śnieżnobiałych piórek. Natomiast na parapetach bardzo dobrze prezentują się różnego rodzaju świeczniki – przygotowane własnoręcznie albo kupne. Jeśli parapet jest wystarczająco duży, można w całości zastawić go licznymi ozdobami takimi, jak: świece, porcelanowe lub drewniane figurki, małe gałązki świerkowe czy luźno rozrzucone bombki i piórka.

6. wieniec pod sufitem

Jest to bardzo popularna forma dekoracji świątecznej, która najczęściej zwisa tuż pod oświetleniem sufitowym. Swoim wyglądem przypomina on wieniec na drzwiach, ale w tym przypadku wisi w poziomie. Wstążki, bombki i piórka swobodnie z niego zwisające tworzą bajkową dekorację, która wyjątkowo pięknie prezentuje się tuż nad świątecznym stołem.

7. choinka inna niż wszystkie

Kilka lat temu pojawił się nowy trend związany z najważniejszym elementem bożonarodzeniowych dekoracji – choinką. Tradycyjnie występująca w postaci drzewka, najczęściej świerku, bogato ozdobionego bombkami, łańcuchami, światełkami, a nawet łakociami, nagle przybrała bardzo nowoczesną formę – z podłogi przeniosła się na ścianę. Choinka w takiej formie jeszcze bardziej zyskała na swoim symbolicznym charakterze, a dowolność w jej komponowaniu sprawiła, że za każdym razem mogła wyglądać zupełnie inaczej. W jej tworzeniu chodzi bowiem o to, aby skonstruować na ścianie kształt drzewka, np. za pomocą drewnianych belek, pojedynczych gałązek, lampek choinkowych lub jakichkolwiek innych rzeczy, które przyjdą do głowy i uzupełnienie ich tradycyjnymi bombkami, wstążkami itp. W tym przypadku kreatywność nie ma granic.

Więcej inspirujących pomysłów i ozdób świątecznych można znaleźć na stronie: https://www.leroymerlin.pl/dekoracja-wnetrz/dekoracje-i-ozdoby-swiateczne,a1256.html.